Internaționalul român care a ”pierdut” 3 puncte în amicalul cu Grecia: ”Doream să începem cu dreptul”

Sambata, 26 Martie 2022, ora 12:24
2949 citiri
Adrian Rus

Jucătorul Adrian Rus a declarat, vineri, că şi-ar fi dorit ca naţionala României să câştige amicalul cu Grecia, la debutul lui Edward Iordănescu şi a subliniat că în prima repriză parcă "tricolorilor" le-a fost teamă să joace.

"Doream să începem cu dreptul, cu trei puncte. În prima repriză am fost puţin timoraţi, parcă ne-a fost teamă să jucăm, dar în a doua repriză ne-am ridicat. Am avut o bară, dar trebuie să ridic capul şi să continui. Cu Israelul, dacă mai am o ocazie, sper să nu o mai ratez.

Din prima săptămână, selecţionerul m-a sunat, a discutat cu mine, îmi pare bine că are încredere în mine, sper să i-o pot întoarce. E greu de schimbat în dou-trei zile multe, dar este bine, un început de drum şi sper să vină rezultate bune. Sper să-l ajutăm pe Edi să-l depăşească pe tatăl lui. De la Satu Mare aveam un vis să ajung la naţională şi îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru asta", a declarat Rus la Pro X.

Reprezentativa României a fost învinsă, vineri seară, pe stadionul Steaua, cu scorul de 1-0 (1-0), de selecţionata Greciei, într-un meci amical, primul pentru tricolori cu Edward Iordănescu selecţioner.

Golul a fost marcat de Bouchalakis, în minutul 39, cu o lovitură cu capul din 7 metri.

În minutul 23, grecii au marcat prin Giakoumakis. Reuşita oaspeţilor a fost anulată pentru ofsaid după aproape un minut, în momentul în care mingea fusese pusă la centru terenului pentru a se relua jocul.

La meci au asistat peste 20.000 de spectatori.

Jocul a fost precedat de un moment de reculegere pentru victimele războiului din Ucraina.

România joacă în Ungaria la Campionatul European. Adversarele din grupă după tragerea la sorți
Naţionala de handbal feminin a României va evolua în grupa B, la Debrecen, la Campionatul European din 2024, cu reprezentativele Muntenegru, Cehia şi Serbia, potrivit tragerii la sorţi de joi,...
Ce spune selecționerul României după eșecul cu campioana mondială și olimpică
Selecţionerul echipei naţionale de handbal feminin a României, Florentin Pera, a afirmat, după meciul amical cu selecţionata Franţei, pierdut cu scorul de 28-30, că formaţia sa a arătat...