Israel - România, cum s-a încheiat al doilea meci al tricolorilor cu Edi Iordănescu la cârmă. S-au marcat 4 goluri

Marti, 29 Martie 2022, ora 22:49
7150 citiri
Naționala de fotbal a României

Echipa naţională a României a jucat, marţi, la Netanya, de la ora 20.45, contra Israelului, al doilea meci amical din mandatul noului selecţioner Edward Iordănescu.

După eşecul cu Grecia, scor 0-1, naţionala nu s-a putut baza pe mai mulţi jucători afectaţi de Covid-19, viroze sau probleme musculare.

După o primp repriză excelentă, în urma căreia a condus cu 2-0, naționala României a ratat victoria pe final de meci, Israel egalând, 2-2, în minutul 85.

Israel - România, desfășurare LIVE:

*Final de meci, 2-2.

*2-2 în minutul 85, același Dabbur egalează.

*1-2, Israel marchează în minutul 56 prin Dabbur.

*2-0 România în minutul 23, gol înscris de Dennis Man, scăpat singur cu portarul.

*Gol România în minutul 10. Cicâldău deschide scorul după o centrare a lui Man.

*A început meciul.

*Echipa României:

Niță – Manea, Chiricheș, Burcă, Toșca – Cicâldău, M. Marin, Olaru – Mihăilă, Ivan, Man

Astfel, vor lipsi Răzvan Marin, Alexandru Mitriţă, Deian Sorescu şi Florin Tănase, infectaţi cu Covid-19, Alexandru Maxim, afectat puternic de o viroză respiratorie, şi Mario Camora, care are probleme musculare.

De asemenea, din lot lipseşte şi antrenorul secund Florin Constantinovici.

În lot au fost convocaţi de urgenţă Claudiu Petrila (CFR Cluj), care se afla în cantonamentul României U21 de la Buftea, şi Darius Olaru (FCSB).

În lipsa lui Maxim, numărul 10 la naţională va fi preluat de Dennis Man.

UEFA a delegat o brigadă din Polonia la meciul tricolorilor programat. La centru va fi Daniel Stefanski, ajutat de arbitrii asistenţi Dawid Golis şi Marek Arys.

Pentru partida de marţi, 20:45, de la Netanya, tricolorii vor îmbrăca un echipament complet galben, tricou, şort şi jambiere. Asta pentru că echipamentul de bază al gazdelor este format din tricou albastru şi şort alb.

Programul României la Europeanul din Ungaria. Când putem întâlni țara gazdă
EHF a anunţat, miercuri, programului meciurilor din grupele preliminare la Campionatul European din 2024. România va debuta cu Cehia, în 29 noiembrie, în grupa B, de la Debrecen. Programul...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...