Edi Iordănescu, fără victorie pe banca naționalei. România a condus cu 2-0 la pauză în Israel. Cum s-au marcat golurile

Marti, 29 Martie 2022, ora 22:58
3363 citiri
Edi Iordănescu

România a remizat, marţi, în deplasare, la Netanya, scor 2-2 (2-0), într-un meci amical disputat cu reprezentativa Israelului. Tricolorii au condus cu 2-0, dar au evoluat foarte slab în repriza a doua, putând chiar pierde partida.

Au marcat: Cicâldău '10, Man '23 / Dabbour '56, '85.

0-1, min. 10: Man, aflat pe dreapta, a trimis o pasă pe partea opusă la Cicâldău, care a scos un adversar din joc cu o preluare de efect şi a marcat din marginea careului de şase metri;

0-2, min. 23: Chiricheş a recuperat un balon la centru terenului, a pătruns către poarta adversă şi i-a pasat foarte bine lui Man, pe partea dreaptă, iar jucătorul Parmei, rămas singur cu portarul, a marcat cu un şut de la 12 metri, printre picioarele lui Marciano;

1-2, min. 56: La un corner de pe partea dreaptă, Dabbur, nemarcat, a înscris cu capul din interiorul careului mic;

2-2, min. 85: Dabbour a primit o minge cu spatele la poartă, pe linia de şase metri, s-a întors destul de lent şi a marcat fără ca fundaşii români să poată să-l deposedeze;

Cartonaşe galbene: Nedelcearu '79, Rus '84 / Solomon '79.

Au evoluat următoarele echipe:

Israel: Marciano – Kandil (Yad Abu '46), Dgani, Goldberg, Davidzada – Kanichowsky (Safouri '73), Natcho (Glazer '50), Abu Fani (Peretz '46) – David (Haziza '65), Dabbur, Baribo (Solomon '46). Selecţioner Gadi Brumer;

România: Niţă – Manea, Chiricheş (Nedelcearu '46), Burcă, Toşca (Bancu '58) – Cicâldău (Bordeianu '58), M. Marin (Rus '79), Olaru (Octavian Poepscu '79) – Mihăilă, Ivan (Alibec '58), Man. Selecţioner Edward Iordănescu.

Arbitru: Daniel Bogdan Stefanski (Polonia).

Într-un alt meci amical, disputat, vineri, pe Stadionul Steaua, România a fost învinsă de Grecia, scor 1-0, în primul joc pentru Iordănescu în calitate de selecţioner.

Gică Hagi a intrat în direct și s-a luat de Edi Iordănescu pentru ce i-a făcut fiului său
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri ale echipei naționale, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord nici contra Columbiei. Acest lucru l-a deranjat pe Gică Hagi care a intrat în direct...
Presiune pe Edi Iordănescu la Euro: ”Dacă nu-l ia pe Ianis, are scandal”
Fotbalistul echipei naţionale a României, Ianis Hagi, autorul unui gol în amicalul cu Columbia de marţi seara, nu crede că va rata lotul primei reprezentative pentru EURO 2024 chiar dacă...