Romania trece la scor de Insulele Feroe in preliminariile Euro 2020

Marti, 26 Martie 2019, ora 23:38
30983 citiri

Nationala Romaniei a obtinut prima victorie in preliminariile Euro 2020, elevii lui Cosmin Contra reusind sa treaca usor de reprezentativa Insulelor Feroe.

4-1 a fost scorul final al partidei in care nu s-a pus serios problema invingatoarei.

Primele 20 de minute ale duelului din Gruia au fost chinuitoare pentru microbistii din tara noastra, "tricolorii" chinuindu-se sa gaseasca drumul spre poarta adversa si, in acelasi timp, riscand sa fie pedepsiti pe contraatac.

Echilibrul s-a rupt in numai cateva minute, atunci cand jucatorii nostri au punctat de trei ori in sase minute.

Deac a deschis scorul in minutul 26, cu un sut sec din cativa metri dupa o deviere de mare efect a lui Keseru, pentru ca apoi atacantul lui Ludogorets sa reuseasca "dubla" pe fondul unor gafe mari ale adversarilor.

In finalul primei reprize, oaspetii au redus din diferenta dupa ce au transformat un penalti acordat in urma unui fault al lui Moti.

Partea secunda a venit cu o schimbare, Ianis Hagi fiind trimis in teren si schimband fata echipei noastre cu actiunile in viteza. Nu a reusit sa inscrie, desi a avut doua ocazii extrem de mari, insa evolutia lui a fost una imbucuratoare.

De marcat a facut-o George Puscas, acesta punctand cu un sut superb, sub transversala.

A fost o victorie lejera pentru Romania, care asteapta acum duelul din vara din Norvegia pentru a incerca sa se implice serios in lupta pentru calificarea la Euro 2020.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei! Romania se impune cu 4-1.

Min.85 Cartonas galben pentru Dragos Grigore.

Min.80 Ne apropiem de fluierul de final.

Min.77 Man debuteaza la nationala inlocuindu-l pe Stanciu.

Min.76 Sut frumos al lui Marin.

Min.70 Schimbare Romania: Cicaldau intra in locul lui Keseru.

Min.64 GOOOOL ROMANIA! Puscas reuseste o minunatie de gol la Cluj!

Min.60 Stanciu suteaza in blocaj din pozitie foarte buna.

Min.53 Inca o interventie buna a lui Tatarusanu.

Min.51 Ce ratare! Puscas paseaza excelent pentru Ianis Hagi, insa acesta nu poate impinge balonul in plasa!

Min.49 Hagi centreaza bine pe jos, Keseru nu poate relua, insa Stanciu suteaza frumos.

Min.47 Cartonas galben pentru Chipciu.

Min.46 Incepe partea secunda.

Schimbare Romania: Ianis Hagi intra in locul lui Benzar.

_________________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.40 GOL FEROE! Davidsen inscrie de la 11 metri!

Min.40 PENALTI FEROE! Moti primeste un cartonas galben!

Min.39 Tatarusanu intervine bine la un sut frumos al feroezilor!

Min.37 Se simte liniste in jocul echipei noastre dupa cele trei goluri inscrise in mai putin de 10 minute.

Min.32 GOOOOL ROMANIA! Keseru marcheaza din nou!

Min.29 GOOOOOL ROMANIA! Keseru inscrie dupa gafe in lant ale aparatorilor feroezi.

Min.28 Schimbare Feroe: Baldvinsson este trimis in teren.

Min.26 GOOOOL ROMANIA! Deac deschide scorul in Gruia!

Min.22 Posesie sterila pentru echipa noastra, care gaseste cu greu drumul spre buturile adverse.

Min.16 Galben si pentru Stanciu.

Min.15 Cartonas galben pentru Joensen.

Min.11 Feroezii ne surprind cu doua centrari de pe partea dreapta la care avem emotii.

Min.9 Lipsesc ocaziile in acest debut de partida.

Min.4 Benzar centreaza foarte bine pentru Keseru, insa acesta greseste preluarea in careul advers.

21:45 - Fluier de start! Hai ROMANIA!!!

21:40 - Ne pregatim de meciul nationalei. Atmosfera este frumoasa la Cluj si toata lumea asteapta o victorie.

ECHIPELE DE START

Romania: 12. Tatarusanu - 2. Benzar, 4. Moti, 21. Grigore, 11. Bancu - 17. Deac, 18. Marin, 10. Stanciu, 7. Chipciu - 9. Puscas, 13. Keseru.

Selectioner: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Nita - 3. Nedelcearu, 5. Baluta, 6. Manea, 8. Hagi, 14. Cicaldau, 15. Anton, 19. Ivan, 20. Nistor, 22. Sapunaru, 23. Man

Feroe: Nielsen - Rolantsson, Gregersen, Odmar, Davidsen - Bartalsstovu, Vatnsdal, Hendriksson, Joensen - Hansson, Andrasson Olsen

Rezerve: Hansen, Gestsson, Valdvinsson, Egilsson, Fredereriksberg, Thomsen, Vatnhamar, Wardum

Antrenor: Lars Olsen

INFO: In prima etapa, nationala Romaniei a fost invinsa de Suedia, in timp ce reprezentativa din Feroe a pierdut cu Malta.

INFO: La TV, partida poate fi vazuta pe postul ProTV.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Romania Feroe preliminarii Euro 2020, #Romania rezultate nationala , #stiri Nationala Romaniei