Romania revine de la 0-2 si castiga meciul cu Chile. Stancu si Stanciu au dat doua goluri minunate

Marti, 13 Iunie 2017, ora 22:50
23903 citiri

Echipa nationala a Romaniei a castigat, scor 3-2, partida amicala disputata la Cluj in fata statului Chile, aflat pe locul 4 in clasamentul FIFA.

"Tricolorii" au avut un start modest in fata campioanei Copa America din 2015 si 2016, dar apoi si-au revenit, profitand de faptul ca am jucat o ora cu un om in plus.

Dupa rusinea din meciul cu Polonia, Daum a renuntat la sistemul defensiv cu cinci fundasi si a folosit titulari jucatori precum Hanca si Stanciu, rezerve la Varsovia.

Chilienii ne-au luat tare la inceput si au facut destul de rapid 2-0, profitand de gafele mari din defensiva noastra.

Eduardo Vargas a deschis scorul in minutul 8, cu un sut puternic din marginea careului, iar zece minute mai tarziu Valencia l-a invins din nou pe Pantilimon.

S-a jucat pe contre in urmatoarele minute, iar noi am avut sanse mari, una prin Bogdan Stancu, cel care a ratat dintr-o pozitie incredibila, cu toata poarta in fata.

"Motanul" s-a revansat insa in minutul 31, cand a inscris un gol de zile mari, din lovitura libera de la 22 de metr.

Trei minute mai tarziu, Medel a fost eliminat pentru o intrare dura asupra lui Andone si astfel am avut superioritate numerica.

S-a facut asadar 2-2 in minutul 60, cand Stanciu a prins un sut de zile mari din marginea careului si a egalat.

Au urmat minute bune de dominare din partea jucatorilor nostri, cu ocazii mari ratate de Grozav si Ivan.

In cele din urma, golul a venit in minutul 83, cand debutantul Alex Baluta de la CSU Craiova a profitat de o minge respinsa in fata de portarul advers, dupa un sut al lui Stanciu.

ROMANIA - CHILE 3-2

90+3 - Final de meci!

90 - Hanca vede cartonasul galben.

89 - Schimbare Chile: Rodriguez intra in locul lui Mena.

89 - Chiriches incearca un gol cu calcaiul, dar e prins in ofsaid.

86 - Schimbare Romania: Bicfalvi intra in locul lui Stanciu.

83 - GOL ROMANIA!!! Baluta inscrie din fata portii, dupa un sut bun al lui Stanciu respins in fata!!!

82 - Schimbare Chile: Fuensalida intra in locul lui Gutierrez.

78 - Incredibil ce ocazie! Ivan si-a batut joc de o faza pe care scria gol cu litere mari! Scapat singur de la 30 de metri, Ivan s-a incurcat in driblinguri si iroseste o sansa uriasa.

74 - Ce ocazie! Grozav trimite pe langa poarta dintr-o pozitie foarte buna!

70 - Schimbare Romania: Taru intra in locul lui Ganea.

66 - Schimbare Romania: Baluta intra in locul lui Stancu.

65 - Schimbare Chle: Puch intra in locul lui Vargas.

62 - Grozav suteaza puternic, insa mingea e scoasa in corner.

60 - GOL ROMANIA!!! Stanciu inscrie un gol de zile mari din marginea careului! Sut puternic, mingea loveste bara si intra in poarta!

58 - Stancu da pe langa minge din marginea careului.

55 - Schimbari Chile: Vidal si Silva intra in locul lui Diaz si Aranguiz.

51 - Stancu suteaza in plasa laterala din trei metri, din unghi!

50 - Gutierrez suteaza din marginea careului, mingea e deviata in corner.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Chile: Isla intra in locul lui Valencia.

Schimbari Romania: Ivan, Grozav si Rotariu intra in locul lui Benzar, Marin si Andone.

45 - Pauza!

43 - Razvan Marin bate o lovitura libera, mingea este respinsa in corner.

37 - Razvan Marin primeste cartonasul galben.

33 - Gary Medel vede cartonasul rosu dupa o intrare dura asupra lui Andone!

31 - GOL ROMANIA!!! Bogdan Stancu inscrie cu un sut din 22 de metri din lovitura libera, ce trimite mingea in vinclu!

28 - Stanciu primeste si el cartonasul galben.

28 - Aranguiz vede cartonasul galben pentru faultul asupra lui Andone.

27 - Jucatorii se imbrancesc pe teren dupa un fault dur asupra lui Florin Andone.

26 - Ce ocazie! Incredibil! Benzar centreaza perfect in fata portii, dar Stancu reia uluitor pe langa din sapte metri, cu toata poarta in fata!

23 - Ce ocazie! Alexis Sanchez patrunde in careu, insa suteaza in Pantilimon dintr-o pozitie buna.

20 - Ce ocazie! Hanca primeste liber in careu, dribleaza scurt, insa sutul sau e respins in corner!

18 - GOL CHILE! Valencia inscrie cu un sut din cinci metri, dupa o pasa a lui Vargas! Apararea noastra este KO!

13 - Prima sansa a Romaniei! Stanciu bate o lovitura libera, iar Andone trimite pe langa poarta din 10 metri, din cadere.

10 - Chile e din nou aproape de gol, insa lobul lui Alexis Sanchez din marginea careului se duce putin peste.

8 - GOL CHILE! Eduardo Vargas deschide scorul cu un sut puternic din marginea careului, pe jos!

6 - Cristi Ganea suteaza pe langa poarta de la 30 de metri.

6 - Razvan Marin bate bine un corner, mingea e deviata, insa nu atinge tinta.

3 - Chiriches il blocheaza pe Alexis Sanchez la marginea careului.

1 - A inceput meciul!

Romania: 1. Pantilimon - 2. Benzar, 6. Chiriches-cpt., 3. Tosca, 21. Ganea - 8. Pintilii, 18. Marin - 20. Hanca, 23. Stanciu, 19. Stancu - 9. Andone. Selectioner: Christoph Daum

Rezerve: 12. Lung, 16. Nita - 4. Gardos, 5. Rotariu, 7. Chipciu, 10. Grozav, 11. Ivan, 13. Baluta, 14. Latovlevici, 15. Tiru, 17. Bicfalvi, 22. Sapunaru

Chile: 23. Herrera - 13. P. Diaz, 17. Medel-cpt., 3. Roco, 2. Mena - 20. Aranguiz, 21. M. Diaz, 14. Gutierrez - 19. Valencia, 11. Vargas, 7. Sanchez. Selectioner: Juan Antonio Pizzi

Rezerve: 12. Toselli - 4. Isla, 5. Silva, 6. Fuenzalida, 8. Vidal, 9. Sagal, 15. Beausejour, 16. Rodriguez, 18. Jara, 22. Puch, 25. Maripan, 26. Pinares

Confruntarea are loc pe Cluj Arena si este televizata de postul ProTV.

Citeste aici confruntarea meciului Romania - Chile

Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
Până când se mai consideră Firea „candidat de sacrificiu”. Caracterizarea făcută lui Nicușor Dan: „E inteligent. Eu am fost olimpică la română, dar nu m-am lăudat”
Gabriela Firea a declarat că datele arătau că un independent va putea să coaguleze voturile şi de pe stânga şi de pe dreapta, dar a precizat că membrii şi simpatizanţii social-democraţi,...
#Romania Chile, #Romania Chile Live, #televizare Romania Chile, #cine transmite Romania Chile , #amicale