Romania pierde dramatic in Danemarca: Pustii lui Radoi rateaza un penalti in prelungiri!

Marti, 10 Septembrie 2019, ora 21:24
50529 citiri

Nationala de tineret a Romaniei a debutat cu o infrangere dramatica in preliminariile Euro 2021, pustii lui Radoi pierzand la limita, scor 2-1, in deplasarea din Danemarca.

Rezultatul putea fi mult mai bun pentru noi daca Florinel Coman nu rata o lovitura de la 11 metri in prelungirile partidei.

Intalnirea de la Aalborg a inceput cum nu se putea mai prost pentru noul "tineret", selectionerul Radoi fiind nevoit sa alinieze un prim "11" complet diferit fata de cel de la Campionatul European din vara.

Danezii au deschis scorul la prima actiune de poarta, Olsen punctand cu un sut plasat dupa ce a trecut pe langa trei jucatori romani in careul nostru.

Evolutia micilor "tricolori" a fost in continuare una sub asteptari, tot nordicii fiind cei care au presat si au avut ocazii importante de a se desprinde, inclusiv o bara.

Partea secunda a inceput la fel de prost pentru noi, Olsen reusind "dubla" cu o reluare simpla, din centrul careului, dupa o faza inceputa de la o eroare mare a romanilor.

A urmat o noua baza a danezilor si apoi revenirea noastra, elevii lui Radoi aratand pe final ca pot sa spere la turneul final.

Florinel Coman a redus din diferenta in minutul 80 cu un sut de la 25 de metri ce a prins pamantul in fata portarului, insa tot jucatorul FCSB a "ingropat" nationala noastra ratand un penalti scos de Ganea in minutele de prelungire.

Desfasurarea meciului:

Min.90+5 Finalul primei reprize.

Min.90+3 RATEAZA COMAN! Christensen sare in coltul drept si scoate balonul sutat de Coman!

Min.90+2 Penalti pentru Romania! Ganea este secerat in careu de portarul danez si arbitrul arata punctul cu var!

Min.88 Incercam sa fortam egalarea pe final de joc, insa danezii se apara destul de bine.

Min.80 GOOOL ROMANIA! Coman inscrie cu un sut din afara careului ce prinde pamantul in fata portarului!

Min.75 Incercam sa atacam, suntem mai insistenti in jumatatea adversa.

Min.69 Inca o interventie buna a lui Aioani, care deviaza in corner.

Min.64 BARA DANEMARCA! Olsen este din nou aproape de gol, insa devierea lui Ratiu trimite balonul in bara!

Min.56 GOL DANEMARCA! Olsen inscrie din nou din pasa lui Bruun Larsen!

Min.53 Aioani iese bine dintre buturi si retine din fata lui Olsen.

Min.50 Nu reusim in continuare sa punem probleme serioase.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_________________________________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.42 Christensen scoate de la vinclu balonul sutat bine de Coman.

Min.39 Ne apropiem de pauza fara a fi cu adevarat periculosi.

Min.29 Ce ocazie! Dima scoate de pe linia portii!

Min.24 Apar primele ocazii la poarta adversara cu doua suturi din afara careului trimise de Coman.

Min.16 BARA DANEMARCA! Olsen trimite un sut centrare, Aioani este batut, dar balonul loveste bara!

Min.14 Aioani scoate bine in corner sutul lui Bruun Larsen.

Min.10 Nu reusim sa ne regasim in acest debut de meci.

Min.3 GOL DANEMARCA! Olsen inscrie cu un sut plasat dupa ce trece pe langa trei romani in careul nostru!

Min.1 Fluier de start al partidei!

ECHIPELE DE START

Danemarca: Christensen - Anyembe, Sorensen, Nelsson (cpt), Poulsen - Hjulmand, Nartey, Holse - Olsen, Bruun Larsen, Dreyer

Rezerve: Vindhal-Jensen, Odgaard, Jensen, Ibsen, Amundsen, Damsgaard, Madsen, Kofod, Rasmussen

Antrenor: Albert Capellas Herms

Romania: Aioani - Ratiu, Pascanu, Dima, Boboc - Dragomir, T. Baluta (cpt), Olaru - Dragus, Petre, Fl. Coman

Rezerve: Dur-Bozoanca, R. Grigore, Ganea, Oaida, Chindris, Velisar, Ciobanu, Neicutescu, Dobre

Antrenor: Mirel Radoi

INFO: Este primul meci disputat de reprezentativa noastra, semifinalista la turneul final din vara acestui an, in preliminariile Euro 2021.

Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
#Romania Danemarca tineret, #Romania meci tineret, #Romania U21 preliminarii , #tineret