Romania a castigat in Finlanda

Marti, 14 Octombrie 2014, ora 23:30
29003 citiri

Nationala Romaniei s-a impus cu 2-0 in Finlanda, intr-un meci jucat marti seara in Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016.

"Tricolorii" se intorc din Finlanda cu 3 puncte si fac un nou pas spre calificarea la turneul final din Franta.

Bogdan Stancu a marcat ambele goluri ale intalnirii, una insa slaba pentru reprezentativa noastra, trezita la viata de intrarea lui Sanmartean in partea secunda.

Victor Piturca a inceput meciul cu Tanase, Torje si Stancu in locul lui Sanmartean, Maxim si Rusescu, dar nationala tricolora s-a apropiat cu greu de poarta adversa, iar primul sut pe spatiul portii a venit abia in minutul 34. Si acela a fost unul anemic, pe centru.

Primele actiuni periculoase au aparut abia in partea secunda, dupa ce in teren si-a facut aparitia Sanmartean, in locul accidentatului Chipciu. La numai cateva minute, mijlocasul Stelei a centrat perfect dintr-un corner, iar Stancu a pus capul din cativa metri pentru 1-0.

Dupa doar trei minute, Sanmartean a fost oprit dintr-un contraatac de Ring, iar acesta a vazut cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu.

Finlandezii au pornit apoi in cautarea egalarii, dar n-au reusit sa-l puna in pericol pe Tatarusanu.

Cu 7 minute inainte de final, Sanmartean i-a pasat lui Stancu, iar acesta a punctat cu un sut frumos de la marginea careului.

2-0 si nationala Romaniei priveste acum spre meciul cu surprinzatoarea Irlanda de Nord, care are 9 puncte din tot atatea posibile. Jocul e programat luna viitoare la Bucuresti.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre nationalele Finlandei si Romaniei, din Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Rat ii sufla mingea in ultimul moment lui Markkanen.

min.88 - Rusescu suteaza superb, dar putin peste poarta nordicilor.

min.86 - Ultima schimbare facuta de Piturca: iese Stancu, intra Rusescu.

min.86 - Eremenko suteaza pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.84 - Schimbare in tabara noastra: iese Tanase si intra Enache.

min.83 - GOOOOOL ROMANIA!!! Stancu primeste de la Sanmartean si face 'dubla' cu un sut superb de la 20 de metri!!!

min.82 - Tatarusanu iese excelent din poarta si retine o angajare in adancime a lui Eremenko.

min.81 - Galben pentru Grigore.

min.80 - Chiriches are o interventie salvatoare in fata aceluiasi Markkanen, jucator la echipa a 2-a a celor de la Real Madrid.

min.76 - Luchin il blocheaza bine pe nou intratul Markkanen.

min.75 - Marnpaa scoate de sub bara un sut al lui Tanase.

min.74 - Ultima schimbare la nordici: iese Hamalainen, intra Markkanen.

min.71 - Rat trimite peste poarta.

min.64 - Schimbare la finlandezi: iese Hetemaj, intra Pohjanpalo.

min.61 - Torje suteaza pe coltul scurt, insa portarul nordicilor retine fara probleme.

INFO: In mai putin de 10 minute de la intrare sa in teren, Sanmartean a centrat perfect la golul lui Stancu si apoi a scos 'rosul' lui Ring.

min.56 - CARTONAS ROSU FINLANDA! Ring il faulteaza pe Sanmartean si vede al doilea cartonas galben!

min.54 - GOOOOOL ROMANIA!!! Stancu marcheaza cu capul din 5 metri, dupa un corner executat de Sanmartean!!!

min.53 - Pintilii trimite cu capul pe langa poarta.

min.52 - Galben pentru Ring.

min.52 - Grigore apreciaza gresit o centrare si iroseste o buna ocazie.

min.49 - Schimbare si in nationala noastra: iese Chipciu, accidentat, intra Sanmartean.

min.46 - Schimbare la finlandei: iese Pukki, intra Riski.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

INFO: In celelalte meciuri din Grupa F avem urmatoarele rezultate:

Grecia - Irlanda de Nord 0-1

Insulele Feroe - Ungaria 0-1

Meciurile adversarelor Romaniei - LIVE

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima rerpiza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Dintr-o pozitie foarte buna, Pintilii trimite mult pe langa poarta.

min.44 - Stancu are o intrare dura si vede cartonasul galben.

min.39 - Grigore nu ajunge la un corner executat de Torje si deviat de Stancu.

min.34 - Vine si primul sut al nostru. Tanase trage de la aproape 30 de metri pe centru portii, goalkeeperul nordicilor retine fara probleme.

min.30 - In jumatate de ora, "tricolorii" n-au reusit sa nimereasca spatiul portii adverse. N-avem niciun sut pe poarta. De partea cealalta, finlandezii au unul. Asta spune multe despre cum s-a jucat pana acum.

min.21 - Hoban si Torje suteaza complet aiurea.

min.17 - Grigore il blocheaza excelent pe Hamalainen.

min.15 - Stancu primeste de la Torje, dar se complica si iroseste o buna oportunitate.

min.14 - Ocazie pentru Finlanda! Tatarusanu plonjeaza si respinge un sut al lui Hetemaj.

min.12 - Hoban suteaza putin pe langa poarta nordicilor.

min.11 - In cele din urma, Chipciu isi revine si reintra in teren.

min.9 - Chipciu se resimte dupa o intrare dura a lui Ring. Are nevoie de interventia echipei medicale.

min.8 - Tanase intra tare cu talpa si vede cartonasul galben.

INFO: "Romania, Romania" se aude din tribunele stadionului din Helsinki. Aproximativ 400 de suporteri romani asista la meci.

ora 21:48 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc la Helsinki si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Inaintea etapei a 3-a, clasamentul in Grupa F arata astfel: 1. Irlanda de Nord - 6 puncte, 2. Finlanda - 4 puncte, 3. Romania - 4 puncte, 4. Grecia - 1 punct, 5. Ungaria - 1 punct si 6. Insulele Feroe - 0 puncte.

INFO: Tot astazi au loc si celelalte doua meciuri din etapa a 3-a a Grupei F: Grecia - Irlanda de Nord si Insulele Feroe - Ungaria.

ECHIPELE:

FINLANDA: Marnpaa - Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo - Ring, Sparv, Hetemaj - Hamalainen, Pukki, Eremenko.

Antrenor: Mixu Paatelainen.

ROMANIA: Tatarusanu - Luchin, Chiriches, Grigore, Rat - Pintilii, Hoban - Torje, Tanase, Chipciu - Stancu.

Antrenor: Victor Piturca.

Arbitru: Pablo Tagliavento (Italia).

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#Romania victorie in Finlanda, #LIVE Finlanda Romania, #Finlanda Romania in direct , #stiri Nationala Romaniei