Nationala Romaniei si-a aflat, marti seara, adversarele din editia 2020/2021 a Ligii Natiunilor.
"Tricolorii" au fost repartizati in Grupa 1 a Ligii B, unde se vor duela cu Irlanda de Nord, Norvegia si Austria.
Grupele Ligii Natiunilor editia 2020/2021:
GRUPELE DIN LIGA A
GRUPA A1: Polonia, Bosnia-Hertegovina, Italia si Olanda.
GRUPA A2: Islanda, Danemarca, Belgia si Anglia.
GRUPA A3: Croatia, Suedia, Franta si Portugalia.
GRUPA A4: Germania, Ucraina, Spania si Elvetia.
GRUPELE DIN LIGA B
GRUPA B1: ROMANIA, Irlanda de Nord, Norvegia si Austria.
GRUPA B2: Israel, Slovacia, Scotia si Cehia.
GRUPA B3: Ungaria, Turcia, Serbia si Rusia.
GRUPA B4: Bulgaria, Irlanda, Finlanda si Tara Galilor.
GRUPELE DIN LIGA C
Grupa C1: Azerbaijan, Luxemburg, Cipru si Muntenegru.
Grupa C2: Armenia, Estonia, Macedonia de Nord si Georgia.
Grupa C3: Moldova, Slovenia, Kosovo si Grecia.
Grupa C4: Kazahstan, Lituania, Belarus si Albania.
GRUPELE DIN LIGA D
GRUPA D1: Malta, Andorra, Letonia si Insulele Feroe.
GRUPA D2: San Marino, Liechtenstein si Gibraltar.
Meciurile din faza grupelor Ligii Natiunilor se vor disputa in perioada septembrie - noiembrie 2020.
Etapa 1: 3-5 septembrie 2020 * Etapa 2: 6-8 septembrie 2020 * Etapa 3: 8-10 octombrie 2020 * Etapa 4: 11-13 octombrie 2020 * Etapa 5: 12-14 noiembrie 2020 * Etapa 6: 15-17 noiembrie 2020
Castigatoarele grupelor din Liga A vor participa la turneul final al Ligii Natiunilor, in iunie 2021: semifinale/finale. Detinatoarea trofeului este Portugalia.
Castigatoarele grupelor din Ligile B, C si D vor promova in divizia superioara.
Ultimele clasate in Ligile A si B vor retrograda in divizia inferioara. Intrucat in Liga D sunt doar doua grupe, echipele retrogradate din Liga C vor fi stabilite in urma unui play-out, in martie 2022.
Clasarea din Liga Natiunilor va influenta si preliminariile Cupei Mondiale 2022. In acele calificari, cele 10 castigatoare de grupe vor merge la turneul final, in timp ce primele doua cel mai bine clasate nationale in Liga Natiunilor (in afara celor calificate direct) se vor alatura selectionatelor de pe locul 2 intr-un baraj de stabilire a ultimelor 3 locuri de Mondial.
Pana la meciurile din Liga Natiunii, Romania va intalni Islanda, pe 26 martie, in semifinalele barajului pentru EURO 2020.
Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, tragerea la sorti a grupelor noi editii a Ligii Natiunilor:
ora 19:41 - Aici se incheie tragerea la sorti.
GRUPELE DIN LIGA A
GRUPA A1: Polonia, Bosnia-Hertegovina, Italia si Olanda.
GRUPA A2: Islanda, Danemarca, Belgia si Anglia.
GRUPA A3: Croatia, Suedia, Franta si Portugalia.
GRUPA A4: Germania, Ucraina, Spania si Elvetia.
19:32 - Urmeaza tragerea la sorti din Liga A.
GRUPELE DIN LIGA B
GRUPA B1: ROMANIA, Irlanda de Nord, Norvegia si Austria.
GRUPA B2: Israel, Slovacia, Scotia si Cehia.
GRUPA B3: Ungaria, Turcia, Serbia si Rusia.
GRUPA B4: Bulgaria, Irlanda, Finlanda si Tara Galilor.
19:22 - Urmeaza tragerea la sorti in Liga B, unde se va afla si nationala Romaniei.
GRUPELE DIN LIGA C
Grupa C1: Azerbaijan, Luxemburg, Cipru si Muntenegru.
Grupa C2: Armenia, Estonia, Macedonia de Nord si Georgia.
Grupa C3: Moldova, Slovenia, Kosovo si Grecia.
Grupa C4: Kazahstan, Lituania, Belarus si Albania.
GRUPELE DIN LIGA D
GRUPA D1: Malta, Andorra, Letonia si Insulele Feroe.
GRUPA D2: San Marino, Liechtenstein si Gibraltar.
INFO: Tricolorii sunt reprezentati la tragerea la sorti de Mirel Radoi, Razvan Burleanu si Mihai Stoichita.
19:08 - Se incepe cu Liga D, continua cu Liga C, B si, in fine, A.
⚽️ 𝐃𝐑𝐀𝐖 𝐏𝐎𝐓𝐒 ⚽️#NationsLeague | 18:00 CET pic.twitter.com/p5QnsdrF3P
- UEFA Nations League (@EURO2020) March 3, 2020
ora 19:00 - A inceput tragerea la sorti.
INFO: Tragerea la sorti se desfasoara la Amsterdam.
INFO: Reprezentativele prezente la tragerea la sorti au fost impartite dupa cum urmeaza:
Liga A
Urna 1: Portugalia, Olanda, Anglia, Elvetia
Urna 2: Belgia, Franta, Spania, Italia
Urna 3: Bosnia-Hertegovina, Ucraina, Danemarca, Suedia
Urna 4: Croatia, Polonia, Germania, Islanda
Liga B
Urna 1: Rusia, Austria, Tara Galilor, Cehia
Urna 2: Scotia, Norvegia, Serbia, Finlanda
Urna 3: Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord
Urna 4: Bulgaria, Israel, Ungaria, Romania
Liga C
Urna 1: Grecia, Albania, Muntenegru, Georgia
Urna 2: Macedonia de Nord, Kosovo, Belarus, Cipru
Urna 3: Estonia, Slovenia, Lituania, Luxemburg
Urna 4: Armenia, Azerbaidjan, Kazahstan, Moldova
Liga D
Urna 1: Gibraltar, Feroe, Letonia, Liechtenstein
Urna 2: Andorra, Malta, San Marino
I.G.
la ce fel de sport s-au facut aceste... Vezi tot