Declaratie revoltatoare a unui fost international croat despre "tricolori"

Vineri, 10 Aprilie 2020, ora 18:18
14513 citiri

Fostul international croat Mario Stanic a oferit o declaratie incredibila care ii vizeaza pe membrii nationalei Romaniei care a participat la Cupa Mondiala din 1998.

La 22 de ani distanta de la meciul dintre Romania si Croatia, de la Campionatul Mondial din 1998, Stanic a dezvaluit ca si-a vopsit parul blond inaintea sfertului de finala cu Germania pentru a-i ironiza pe fotbalistii romani.

"M-am vopsit si eu blond pentru ca purtam scalpul romanilor", a spus Stanic, potrivit Goal.com.

Stanic face referire la meciul disputat in grupe de Romania cu Tunisia, cand toti componentii nationalei noastre, deja calificata in optimile de finala, si-au vopsit parul blond.

In optimile de finala, Romania a fost invinsa de Croatia, cu 1-0, dupa un gol marcat de Davor Suker, din penalti, in minutul 45.

Apoi, in sferturile de finala, croatii au trecut de Germania, cu un categoric 3-0.

Aventura slavilor s-a oprit in semifinale, unde au fost eliminati de gazda Franta, scor 2-1.

Mario Stanic, acum in varsta de 47 de ani, a jucat in cariera sa pentru Zeljeznicar, Croatia Zagreb, Sporting Gijon, Benfica Lisabona, Club Brugge, AC Parma si Chelsea Londra.

In nationala Croatiei a strans 47 de selectii si a marcat 7 goluri.

Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
Prima reacție a lui Cătălin Cîrstoiu după ce PNL și PSD au decis retragerea sa din cursa pentru Primăria București: ”Am fost supus unor atacuri”
Cătălin Cîrstoiu a avut marţi, 23 aprilie, pe rețelele sociale, prima reacţie după ce PSD şi PNL au renunţat la candidatura sa la Primăria Capitalei, precizând că nu a luat decizia de...
#Mario Stanic ironizat tricolori, #Mario Stanic nationala Romania , #stiri Nationala Romaniei