UEFA cercetează incidentele de pe Bernabeu. Forul continental a cerut înregistrările cu Nasser Al-Khelaifi de la vestiare

Joi, 10 Martie 2022, ora 11:00
5873 citiri
Nasser Al-Khelaifi. Foto: Twitter/ Nasser Officiel

Agenţia EFE, citată de mundodeportivo.es, a scris că UEFA a cerut clubului Real Madrid înregistrarea momentului în care Nasser Al-Khelaifi, preşedintele clubului París Saint-Germain, se duce furios la vestiarul arbitrilor, pentru a le cere socoteală pentru validarea primului gol marcat de Karim Benzema.

Citând surse din cadrul clubului Real Madrid prezente la faţa locului, EFE a scris că omul de afaceri din Qatar a coborât ţipând din lojă şi a ameninţat un angajat al echipei gazdă strigând "Te omor", pentru că îl filma. Înregistrarea va fi analizată de UEFA, care a cerut grupării Real Madrid videoclipul.

În incident a fost implicat şi directorul sportiv al parizienilor, brazilianul Leonardo, care a încercat să-l determine pe angajatul clubului madrilen să şteargă filmarea.

Arbitrul central al partidei de pe Santiago Bernanbeu, olandezul Danny Makkelie, a notat incidentele de la vestiare în raportul său, susţine presa spaniolă: "Preşedintele şi directorul sportiv al PSG (n.r. - Leonardo) s-au comportat agresiv şi au încercat să intre în vestiarul arbitrilor. Când arbitrul le-a cerut să plece, aceştia au blocat uşa şi preşedintele a rupt în mod deliberat steagul unuia dintre asistenţi".

Al-Khelaifi ar fi intrat în vestiarul arbitrilor şi la meciul tur, care a avut loc la Paris, la 15 februarie, scor 1-0 pentru PSG. Incidentul ar fi avut loc la pauză, la scorul de 0-0, când conducătorul gazdelor a vrut să pună presiune pe brigadă.

La Madrid, faza care i-a scos din minţi pe oaspeţi s-a petrecut la primul gol al echipei Real Madrid. În minutul 61, la scorul de 0-1, Benzema a pus presiune pe portarul Gianluigi Donnarumma, care a trimis greşit o minge la Vinicius, iar acesta a pasat în centrul careului, de unde tot atacantul francez a înscris. Real s-a impus în cele din urmă cu 3-1 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO
#Nasser Al Khelaifi, #PSG campioana Franta, #Real Madrid, #Champions League rezultate , #Champions League