Meci dramatic între campioana Napoli și finalista Ligii Campionilor, Inter

Duminica, 21 Mai 2023, ora 21:33
2208 citiri
Napoli a învins-o pe Inter

Echipa italiană Napoli a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Inter Milano, echipa finalistă a Ligii Campionilor, într-un meci al etapei a 36-a din Serie A.

În derby-ul de la Napoli, prima repriză a fost de tatonare, principalul moment al acesteia fiind consemnat în minutul 41, când arbitrul Livio Marinelli l-a eliminat pe Roberto Gagliardini (Inter), care a primit al doilea cartonaş galben.

În partea secundă, Napoli a deschis scorul în minutul 67, când Zielinski i-a trimis lui Frank Zambo Anguissa şi acesta l-a învins pe Onana. Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 79, pentru un fault în atac al lui Zielinski, iar Inter a lovit trei minute mai târziu. A egalat Lukaku, în minutul 82, însă scorul nu a rămas mult timp 1-1. În minutul 85 Giovanni di Lorenzo a adus din nou gazdele în avantaj, iar în minutul 90+4 Gianluca Gaetano a stabilit scorul final, 3-1 pentru campioana Napoli.

Inter are 66 de puncte şi rămâne pe locul 3 în clasament, loc de Liga Campionilor, în timp ce Napoli a ajuns la cota 86 de puncte.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Horațiu Moldovan, din nou în Liga Campionilor. Victorie de aur pentru Atletico
Echipa Atletico Madrid a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a 33-a din La Liga. Madrilenii au deschis scorul prin Rodrigo de Paul, în...