Monica Niculescu se impune dramatic in duelul romancelor de la US Open

Joi, 31 August 2017, ora 22:03
21601 citiri

Monica Niculescu s-a calificat in turul III de la US Open dupa ce a castigat dramatic duelul cu o conationala, este vorba despre Ana Bogdan.

Jucatoarea cu poate cel mai nonconformist stil din Top 100 WTA s-a impus in trei seturi, dupa mai mult de doua ore de joc, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3.

Niculescu a inceput duelul avand un ascendent psihologic, ea castigand toate partidele jucate impotriva Anei Bogdan pana acum, inclusiv pe cea de anul trecut din turul II de la US Open.

"Moni" a parut pregatita sa repete victoria categorica din 2016, impunandu-se fara emotii in primul set.

Actul secund parea ca se va disputa dupa acelasi scenariu, insa Ana a avut o revenire fenomenala de la 0-3 castigand sase game-uri consecutive si trimitand partida in "decisiv".

Aici am avut parte de un game care a transat practic soarta calificarii in turul al treilea. La scorul de 2-2 si pe serviciul Anei Bogdan cele doua romance au jucat mai bine de 10 minute la egalitate, Niculescu iesind invingatoare in cele din urma.

A urmat o pauza medicala solicitata de Monica, aceasta revenind mult mai proaspata pe teren si impunandu-se cu 6-3.

In turul III, "Moni" va da peste Jennifer Brady, cea care a reusit s-o elimine tot joi pe Barbora Strycova.

Ana Bogdan se multumeste cu prezenta in turul II de la US Open pentru al doilea sezon consecutiv si pleaca acasa cu 45 de puncte WTA si 86 de mii de dolari.

Monica Niculescu - Ana Bogdan 6-2/ 3-6/ 6-3

22:03 - Break, set si meci, Monica Niculescu!

21:59 - Monica isi face serviciul si conduce cu 5-3. Ana serveste pentru a ramane in meci.

21:53 - Niculescu revine pe teren si reuseste un game la zero!

21:45 - Avem parte de un time-out medical, Monica Niculescu avand nevoie de ingrijiri.

21:39 - Break pentru Niculescu dupa un game interminabil si dupa ce ana reusise sa egaleze la 2.

21:15 - Incepe excelent Monica setul decisiv, cu break urmat de game pe propriul serviciu.

21:01 - Set pentru Ana Bogdan! Vom avea "decisiv" in acest duel romanesc de la US Open!

20:57 - Isi face serviciul Ana, iar Niculescu va servi pentru a ramane in acest set.

20:49 - Break Ana Bogdan!

20:40 - Rebreak reusit de Ana si sunt sanse sa avem un set mult mai disputat.

20:28 - Break Niculescu in debutul setului secund.

20:13 - Game si set, Monica Niculescu!

20:07 - Ana Bogdan reuseste si ea un prim break in acest meci.

20:02 - Ana isi face in premiera serviciul, dar este prea tarziu pentru a mai face ceva in acest set.

19:54 - Al doilea break al lui Niculescu din acest set si se pare ca avem o reeditare a meciului de anul trecut.

19:47 - Face deja un prim break Monica.

19:40 - Incepe partida!

19:30 - Ana si Monica sunt pe teren si executa miscarile de incalzire. Meciul incepe in curand.

19:18 - Marach si Pavic castiga meciul de dublu si elibereaza terenul cu numarul 7 pentru cele doua romance.

INFO: Partida incepe dupa ora 19:30

INFO: Monica si Ana s-au intalnit de trei ori pana acum, Niculescu impunandu-se de fiecare data.

INFO: Cele doua romance s-au duelat si anul trecut in turul II de la US Open, Monica reusind sa castige intr-o maniera categorica.

Candidatul PSD - PNL la Capitală promite „liniște” în București. „Trebuie să ajungi să te simţi bine, să fie un oraş cochet”
Medicul Cătălin Cîrstoiu, candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, a declarat vineri, 29 martie, despre viziunea sa cu privire la Bucureşti, că trebuie să ajungi să te simţi...
Cîrstoiu îi răsucește cuțitul în rană Gabrielei Firea: „Poate și eu aș fi trăit mai visceral ceea ce a simțit domnia sa”
Candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a declarat vineri, într-o întâlnire cu organizaţia PSD Sector 6, că vrea să îi mulţumească personal Gabrielei...
#Niculescu Bogdan US Open, #meci romance US Open, #Monica Niculescu Ana Bogdan LIVE , #stiri Monica Niculescu