Monica Niculescu pierde finala de dublu de la Wimbledon cu un scor umilitor

Duminica, 16 Iulie 2017, ora 00:26
49231 citiri

Monica Niculescu si Hao-Ching Chan au pierdut finala de dublu feminin de la Wimbledon, disputata in fata favoritelor 2, Ekaterina Makarova si Elena Vesnina, o finala in care perechea din Romania si Taipei nu a putut castiga nici macar un game.

Partida a fost una cu adevarat fara istoric, iar primul set s-a terminat dupa doar 29 de minute, un set cu Makarova/Vesnina dominand de la un capat la altul, iar de cealalta parte, Niculescu si Chan pierzandu-si foarte usor serviciile, fiind in general extrem de timorate de prezenta in aceasta finala.

Nici setul 2 nu a parut cu mult mai diferit, cel putin pana la 3-0, rastimp in care campioanele olimpice din Rusia pareau ca nu vor gresi.

La 0-3, Niculescu si Chan au avut sansa unui punct, avand minge de 1-3, o minge ratata insa.

Sanse pentru un game au mai venit, si chiar imediat, la 0-4, Niculescu si Chan avand in premiera doua sanse de break.

Si acestea au fost insa irosite, asa ca pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, Vesnina si Makarova castigand cu un dublu 6-0 si devenind in premiera campioane la Wimbledon, al treilea lor trofeu de Mare Slem.

O singura data s-a mai intamplat in era Open ca o finala de Grand Slam sa se termine cu acest scor, e vorba de Roland Garros 1988, cand Steffi Graff o invingea clar pe Natasha Zvereva cu 6-0, 6-0, dupa doar 34 de minute.

Partida din aceasta seara s-a terminat dupa 56 de minute.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Makarova si Vesnina castiga cu un dublu 6-0!

00.21: 5-0 pentru Makarova/Vesnina, dupa ce Niculescu si Chan au ratat doua mingi de break.

00.16: Este 4-0, Niculescu/Chan au avut o minge de 3-1, ratata insa..

00.10: 3-0 in mansa secunda, se pare ca vom avea o finala extrem de scurta.

00.07: 0-2..este clar ca perechea din Romania si Taipei nu se regaseste...

00.03: Si acest debut de set 2 incepe bine pentru rusoaice, 1-0 si 7 puncte la rand facute de acestea.

Din pacate, avem un prim set care se termina in 30 minute, si nu cu scorul pe care ni-l doream, 0-6!

23.55: Avem parte de o dominare clara din partea perechii Makarova/Vesnina, este deja 5-0!

23.51: Este 4-0 pentru campioanele olimpice, se pare ca acest set este total dezechilibrat.

23.43: 3-0, Makarova si Vesnina domina clar acest debut de meci.

23.40: Monica Niculescu isi pierde primul serviciu, dupa un game lung si extrem de complicat. Inceput mai bun al capilor de serie doi.

23.33: 1-0 pentru rusoaice, dar Niculescu/Chan au inceput bine, egaland de la 0-40 si punand presiune pentru sportivele favorite 2 la Wimbledon.

Incepe partida, cu Makarova la serviciu!

INFO: E doar al doilea turneu jucat impreuna de Chan/Niculescu. Primul a fost recent, la Eastbourne. Mai sunt 3 minute pana la start.

INFO: A inceput incalzirea. Sa mai spunem ca Makarova/Vesnina au castigat pana acum 2 trofee de Mare Slem, French Open 2013 si US Open 2014. Au facut o finala aici la Wimbledon in 2015.

23.19: Cele patru jucatoare au intrat in arena, ne pregatim de incalzirea oficiala.

23.07: Repetam faptul ca aceasta finala se va juca in nocturna si cu acoperisul tras.

23.05: Partida Monicai va incepe in jurul orei 23.30. Pana atunci are loc festivitatea la dublu masculin, apoi intra pe teren cele 4 fete, are loc incalzirea oficiala si apoi finala va incepe.

Este victorie pentru Kubot/Melo, 13-11 in decisiv, asteptam in curand meciul Monicai Niculescu!

22.55: S-a reluat partida de dublu baieti, partida fetelor se va juca in nocturna.

22.47: Partida dintre cele doua cupluri a fost intrerupta din cauza intunericului! Acum este o scurta pauza, pana cand se va inchide acoperisul, pentru ca nocturna sa se poata aprinde. Asteptam o decizie in legatura cu finala feminina!

22.45: Am ajuns la scorul de 11-11 pe tabela.

22.34: 10-10 in finala de la Wimbledon, in acest turneu recordul e detinut de Rafa Nadal, care a pierdut 13-15 marele meci din optimi cu Gilles Muller. Sa vedem daca se va ajunge acolo.

22.20: Este 9-8 pentru Kubot/Melo, cei 4 parca nu au de gand sa se opreasca atat de usor.

22.06: 7-7 si am intrat in a 5-a ora de joc la aceasta finala dramatica.

21.57: Este 6-6 si mergem mai departe. Kubot/Melo au avut insa o minge de meci ratata la 6-5!

21.48: Drama continua in finala de dublu, este 5-5 si bineinteles nu avem tiebreak in setul decisiv, Monica Niculescu mai poate astepta inca multa vreme.

21.03: Avem set decisiv pe terenul central de la Wimbledon, Marach/Pavici castiga setul 4 cu 6-3.

20.23: Final de set 3, Kubot/Melo castiga la tiebreak, 7-6 (2). Sa vedem cat va mai dura asteptarea pentru Niculescu.

19.43: S-a terminat si setul 2, cu acelasi scor, insa pentru Kubot/Melo, 7-5. Este 1-1 la seturi, Monica mai are de asteptat pana sa intre pe teren.

19.00: Partida va incepe imediat dupa finala de dublu masculin. Acolo, este gata primul set, Marach/Pavici au castigat cu 7-5 in fata lui Kubot/Melo.

Niculescu si Chan au castigat in semifinale dupa o partida dramatica, terminata 9-7 in decisiv in fata perechii Ninomiya/Voracova.

Monica Niculescu, prima reactie dupa calificarea in finala la Wimbledon

Makarova si Vesnina sunt campioane olimpice en-titre, de la Rio, fiind favorite 2 la Londra, in timp ce Niculescu si Chan sunt cap de serie 9.

Este prima finala de Mare Slem pentru Monica Niculescu, cea care se afla la cel mai bun rezultat din cariera.

Jocul va incepe imediat dupa terminarea finalei de dublu baieti, ce va incepe de la ora 18.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Monica Niculescu finala de Mare Slem, #Niculescu live text finala Wimbledon, #Niculescu finala cu Chan dublu fete , #stiri Monica Niculescu