Real Madrid și-a aflat adversara din semifinale la Mondialul Cluburilor. Când se joacă meciul

Sambata, 04 Februarie 2023, ora 22:43
1716 citiri
Al Ahly va juca în semifinale cu Real Madrid

Al Ahly Cairo, vicecampioana Africii, o va înfrunta pe Real Madrid în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor, după ce a învins-o pe Seattle Sounders cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, la Tanger, în turul secund al competiţiei de fotbal găzduite de Maroc.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Mohamed Afsha (88).

Seattle Sounders, campioana CONCACAF, este prima echipă din Major League Soccer care participă la Cupa Mondială a Cluburilor. Echipa americană este în presezon, stagiunea în MLS urmând să debuteze la finalul lunii.

Al Ahly, intrată în competiție pe locul lăsat liber de ”gazda” Wydad Casablanca, a atins semifinalele şi la ediţia din 2021 a competiţiei.

În alt meci jucat sâmbătă, la Rabat, echipa saudită Al Hilal Riad, campioana Asiei, a dispus de campioana Africii, Wydad Casablanca, cu 5-3 la loviturile de departajare. Scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât şi după prelungiri.

În semifinale, Al Hilal o va înfrunta pe Flamengo, campioana Americii de Sud.

Programul ediţiei din 2023:

Turul I - 1 februarie

Al Ahly Cairo (Egipt) - Auckland City FC (Noua Zeelandă) 3-0

Turul II - 4 februarie

Wydad Casablanca (Maroc) - Al Hilal Riad (Arabia Saudită) 1-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare

Finala - 11 februarie

S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
Antrenorul Realului, după ce a eliminat-o pe Manchester City: ”Toată lumea credea că suntem morţi”
Antrenorul Carlo Ancelotti a salutat calificarea echipei sale, Real Madrid, în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după o rezistenţi eroică pe terenul formaţiei...