Romania, invinsa de Anglia dupa 51 de ani. Portarul Nita a fost din nou cel mai bun jucator al nostru

Duminica, 06 Iunie 2021, ora 19:44
9140 citiri

Debut de cosmar pentru Tiberiu Capusa. Fotbalistul Chindiei a jucat primul meci pentru nationala,contra Angliei, dar la un minut dupa ce a intrat pe teren a comis penalty.

Rashford a transformat lovitura de la 11 metri si a marcat singurul gol al meciului, 1-0.

Andrei Ivan putea sa egaleze pentru Romania, dar sutul sau a fost respins in extremis de portarul englezilor.

Florin Nita a fost din nou cel mai bun jucator al Romaniei. Portarul nostru a aparat un penalty la sutul lui Henderson, plus alte ocazii ale englezilor.

Romania este la a patra infrangere consecutiva si anuleaza un record de 51 de ani. De atunci nu mai pierduse nationala noastra in fata Angliei.

Desfasurarea meciului:

Minutul 1 - a inceput meciul

Minutul 10 - Razvan Marin trimite cu latul, dar retine portarul englez

Minutul 29 - Adita Paun trimite din nou un sut pe poarta, dar portarul gazdelor retine minge

Minutul 32 - Ocazie mare pentru Anglia: Calvert-Lewin trimite in bara cu capul

Minutul 38 - O noua bara pentru Anglia: Sancho suteaza frumos, dar mingea loveste bara portii lui Nita

Minutul 40 - Un suporter a intrat pe teren, jocul este oprit.

Minututul 44 - Ocazie mare pentru Romania: Sorescu trimite un sut puternic, dar portarul englezilor raspinge in extremis.

Minutul 45+1 - Pauza

Minutul 46 - a inceput repriza a doua

Minutul - 47 - ocazie mare pentru englezi - Calvert Lewin trimite spre poarta, dar retine Nita

Minutul 67 - Capusa il faulteaza pa Grealish in careu si arbitrul dicteaza penalty.

Capusa intrase in teren doar de un minut.

Minutul 68 - Rashford inscrie din penalty pentru Anglia, 1-0

Minutul 73 - Ocazie uriasa pentru Romania: Andrei Ivan trimite puternic, dar respinge senzational portarul englez

Minutul 78 - Nita apara penalty-ul executat de Henderson

Minutul 90+3 - Finalul meciului

Iata echipele de start:

Anglia:

Johnstone - Godfrey, Ben White, Mings, Shaw - Grealish, Phillips, Ward-Prowse - Rashford, Calvert-Lewin, Sancho

ANTRENOR: Gareth Southgate

Florin Nita - Sorescu, Chiriches, Nedelcearu, Camora - Stanciu, Razvan Marin, Cicaldau - Adrian Paun, Andrei Ivan - Denis Alibec

Nancy Faeser la București: fotbal și Schengen
Ministra germană de Interne Faeser a vizitat ieri și azi Bulgaria și România. Schengen, migrația ilegală și siguranța suporterilor la campionatul european de fotbal au fost temele discutate...