Meci incredibil pentru Mircea Lucescu în Europa League. Ce a făcut Dinamo Kiev la Larnaca

Joi, 27 Octombrie 2022, ora 22:16
7709 citiri
Mircea Lucescu . Foto: Facebook / FC Dynamo Kyiv

Echipa engleză Arsenal Londra a pierdut joi, în deplasare, scor 0-2, meciul cu formaţia olandeză PSV Eindhoven, în etapa a cincea a grupelor Europa League. Fenerbahce şi Dinamo Kiev au reuşit să-şi egaleze adversarele deşi au fost conduse cu trei şi două goluri avans.

Deja calificată în turul următor, Arsenal Londra a pierdut meciul din Olanda cu PSV, iar cele două formaţii merg mai departe în primăvară.

În grupa B, Rennes a condus la Istanbul cu 3-0 în minutul 30, însă Fenerbahce a revenit spectaculos, egalând în minutul 88. Cu câte 11 puncte în clasament, Fenerbahce şi Rennes sunt echipele calificate mai departe.

Dinamo Kiev, echipa antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a reuşit un egal la Larnaca, cu AEK. Ucrainenii au fost conduşi cu 3-1 şi au egalat cu o dublă a lui Garmash, în minutele 82 şi 90+2. Este primul punct reuşit în grupă de către Dinamo Kiev, care este pe ultima poziţie a clasamentului.

Betis s-a impus la Razgrad, cu Ludogoreţ, şi este prima în grupa C, cu 13 puncte. Lupta pentru al doilea loc calificant se dă între Ludogoreţ (7 puncte) şi AS Roma (4 puncte).

În grupa D, Union St Gilloise a învins la Malmo şi este calificată în primăvară, cu 13 puncte.

Lazio, cu Ştefan Radu doar pe bancă, a învins pe Midtjylland cu 2-1 şi conduce în grupa F, cu 8 puncte.

Rezultate înregistrate joi în Europa League:

Grupa A: FC Zurich – Bodo Glimt 2-1, PSV Eindhoven – Arsenal Londra 2-0.

Grupa B: Fenerbahce – Rennes 3-3; AEK Larnaca – Dinamo Kiev 3-3

Grupa C: Ludogoreţ - Betis Sevilla 0-1

Grupa D: Union Berlin – Sporting Braga 1-0, Malmo – Union St Gilloise 0-2.

Grupa F: Lazio – Midtjylland 2-1.

Gigi Becali anunță o adevărată revoluție la FCSB. Câți jucători va aduce patronul echipei și câți Meme Stoica
Gigi Becali a anunțat noua sa strategie în materie de transferuri la club după ce va câștiga campionatul. FCSB este aproape campioană dar patronul FCSB vrea să ajungă în grupele Ligii...
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....