Mircea Lucescu, la al patrulea eșec la rând cu Dinamo Kiev. Antrenorul român are postul în pericol

Sambata, 03 Septembrie 2022, ora 15:26
3066 citiri
Mircea Lucescu

Echipa Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a pierdut sâmbătă, în deplasare, cu formaţia Zorya Luhansk, scor 2-3, în etapa a treia a Premier Liga, campionatul Ucrainei

Zorya a condus cu 2-0 la pauză şi s-a impus cu 3-2. Golurile au fost marcate de Rusyn (min. 7), Myshnyov (min 35), Brazkho (min. 70) – pentru Zorya, respectiv de Vanat (min. 49), Buyalsky (min. 83) – pentru Dinamo.

Zorya a avut şi un jucător eliminat, Vantukh – în minutul 69. În clasament conduce zorya Luhansk cu 9 puncte din trei meciuri disputate.

Dinamo Kiev este pe poziţia a 15-a, penultima, cu două înfrângeri din două meciuri disputate.

Echipa lui Mircea Lucescu a ajuns la a patra înfrângere consecutivă, după 0-2 și 0-3 cu Benfica în preliminariile Ligii Campionilor și după 0-3 cu Dnipro în startul de campionat.

Astfel, antrenorul român are postul în pericol, în condițiile în care chiar Lucescu a declarat că e dispus să plece de la cârma formației din Kiev.