Mihaela Buzărnescu a început să lege victoriile. Românca e în sferturi la Istanbul

Vineri, 29 Aprilie 2022, ora 08:02
1948 citiri
Mihaela Buzărnescu

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Istanbul, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a trecut de Katie Swan (Marea Britanie), cu 5-7, 6-2, 6-2.

Buzărnescu (33 ani, 125 WTA), a doua favorită, a obţinut abia al doilea său succes din acest an după un meci maraton de trei ore şi jumătate.

Românca a comis 8 duble greşeli, dar Swan a avut 13.

Mihaela Buzărnescu a câştigat şi singurul meci anterior cu Swan (23 ani, 225 WTA), în 2018, în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-0, 6-3.

Andreea Prisăcariu (22 ani, 328 WTA), venită din calificări, a fost întrecută în optimi de olandeza Suzan Lamens (22 ani, 184 WTA), cu 6-1, 6-2, după o oră şi 12 minute.

Buzărnescu o va înfrunta în sferturi chiar pe Lamens, cap de serie numărul şapte.

La dublu, Cristina Dinu şi Andreea Amalia Roşca s-au calificat în semifinale, după 7-5, 7-5 cu favoritele numărul trei, Susan Bandecchi (Elveţia)/Natalija Stevanovic (Serbia).

Dinu şi Roşca au trecut în primul tur de cuplul rusoaicele Amina Anşba/Kristina Dmitruk, cu 6-2, 6-2. În penultimul act, româncele vor înfrunta perechea Berfu Cengiz (Turcia)/Anastasia Tihonova (Rusia).

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...