Moment unic pentru băiatul lui Michael Schumacher: ce s-a întâmplat în Japonia

Duminica, 09 Octombrie 2022, ora 11:44
10069 citiri
Mick Schumacher

Băiatul lui Michael Schumacher, Mick Schumacher, component al echipei Haas (Formula 1), a trăit pentru câteva secunde senzații unice la Suzuka.

Marele Premiu al Japoniei a fost unul cu peripeții. După trei tururi, cursa a fost oprită din cauza ploii și s-a mai reluat abia când mai erau 40 de minute până la expirarea timpului.

După alte câteva tururi, toți piloții au intrat la boxe pentru a schimba pneurile.

Mick Schumacher a întâziat acest pitstop și, pentru câteva secunde, a fost pe primul loc în cursă!

Chiar dacă Mick a fost rapid depășit de Verstappen, echipa Haas a celebrat momentul

Olandezul Max Verstappen a câștigat cursa fără emoții, dar a aflat că este campion mondial abia la câteva minute după încheierea cursei! Cum a fost posibil? Charles Leclerc (Ferrari) a terminat pe locul doi. Însă monegascul a tăiat o șicană chiar în ultima tură și a fost penalizat cu cinci secunde!

Astfel, Sergio Perez (Red Bull) a fost urcat pe locul al doilea, iar Leclerc a fost retrogradat pe locul 3.După această decizie, matematic, Verstappen a devenit campion mondial! Al doilea titlu la rând pentru olandez!

Telefonul dezvoltat de Motorola în parteneriat cu Formula 1, așteptat să aducă o mulțime de funcții AI
În urmă cu două luni, Motorola a postat un teaser pentru Moto X50 Ultra, un smartphone dezvoltat în parteneriat cu Formula 1. Compania a abordat, în special, funcționalitățile AI ale noului...
Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...