PSG, eliminată de Marseille din Cupa Franței: fază stranie cu Lionel Messi în ultimele secunde VIDEO

Joi, 09 Februarie 2023, ora 06:16
4075 citiri
Messi a ieșit din Cupa Franței

Echipa franceză Olympique Marseille a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia PSG, scor 2-1, în optimile de finală ale Cupei Franţei.

Antrenorul lui PSG, Galtier, a jucat cu Lionel Messi şi Neymar titulari, dar echipa care s-a impus în duelul de pe Stade Velodrome a fost Marseille. Alexis Sanchez a deschis scorul din penalti în minutul 30, apoi Sergio Ramos a egalat pentru PSG (minutul 45+1), iar Malinovsky a înscris golul victoriei gazdelor în minutul 57. Marseille se impune cu 2-1, elimină pe PSG din Cupa Franţei, şi va juca în sferturile de finală ale competiţiei.

În sferturi s-au mai calificat FC Nantes, Olympique Lyon, Toulouse, Rodez (echipă din Ligue 2), Annecy (echipă din Ligue 2) şi Grenoble (echipă din Ligue 2).

La ultima fază a partidei, Messi a plimbat mingea de-a latul terenului, în loc să încerce o pătrundere verticală sau să trimită balonul în careu.

În lipsa lui Mbappe, argeninianul a purtat numărul 10, în Cupa Franței fiind obligatorii tricourile de la 1 la 11. Neymar a avut 11.

Cupa Franței rămâne singura competiție pe care Messi nu a reușit să o câștige (dintre cele la care a participat).

Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO
Echipa franceză PSG a învins miercuri, în deplasare, scor 4-1, formaţia Lorient, în etapa a 29-a din Ligue 1. PSG s-a impus la Lorient prin golurile marcate de cei doi jucători pe care...
De ce va alege vedeta lui PSG să joace pentru Real Madrid. Brazilianul Ronaldo a explicat totul
Presa din Spania a dezvăluit că Real Madrid vrea să-l aducă pe Kylian Mbappe fără să fie afectate posturile celorlați jucători. "Kylian știe că, fiind la Real Madrid, îi va fi mult...