Meci de colecție azi noapte la Turneul Campionilor! Încă o vedetă pleacă acasă

Joi, 17 Noiembrie 2022, ora 07:14
6648 citiri
Tsitsipas l-a învins pe Medvedev FOTO facebook

Turneul Campionilor și-a derulat și meciurile din faza a doua a Grupei Roșii, cea în care Novak Djokovic obținuse calificarea în semifinale.

Aseară, Stefanos Tsitsipas, al treilea jucător al lumii, a obținut o victorie fantastică la Torino în fața rusului Daniil Medvedev.

Grecul în vârstă de 24 de ani s-a impus în fața rusului cu scorul de 6-3, (11) 6-7, 7-6 (1), la capătul unui meci care a durat două ore și 24 de minute de joc.

În urma acestui rezultat, Tsitispas își va juca calificarea în semifinale, contra rusului Rublev, ambii având câte o victorie, în vreme ce Medvedev, cu două eșecuri, pleacă acasă.

Astăzi se va decide și cel de-al doilea calificat în semifinale din celaltă grupă, după meciul Taylor Fritz - Felix Auger Alliasime, programat la ora 22.00.

În prima partidă, de la ora 15.00, se întâlnesc Rafael Nadal și Casper Ruud, primul fiind deja eliminat, iar cel de-al doilea deja calificat în semifinale.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...