Max Verstappen, eroul cursei de Formula 1 de la Miami, după ce a plecat de pe poziția a noua

Luni, 08 Mai 2023, ora 00:33
3650 citiri
Max Verstappen

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Miami Grand Prix, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen s-a impus după ce a pornit de pe poziţia a noua a grilei.

Pentru Verstappen este al treilea succes din acest sezon, după cele din Bahrain şi Australia.

Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull Racing), iar pe trei a terminat Fernando Alonso (Aston Martin).

Poziţiile 4-10 sunt ocupate de George Russell (Mercedes), Carlos Sainz (Ferrari), Lewis Hamilton (Mercedes), Charles Leclerc (Ferrari), Pierre Gasly (Alpine), Esteban Ocon (Alpine) şi Kevin Magnussen (Haas).

Etapa următoare, Emilia Romagna Grand Prix, va avea loc la Imola, în 21 mai.

Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
Formula 1 s-a întors în China. Surpriză în calificările pentru proba de sprint
Pilotul britanic Lando Norris (McLaren) va pleca din pole position în cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Chinei, programată sâmbătă pe circuitul de la Shanghai....