Formula 1: Max Verstappen este campion mondial! Totul s-a decis abia după cursă!

Duminica, 09 Octombrie 2022, ora 11:15
5389 citiri
Max Verstappen

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Japoniei de la Suzuka. Olandezul este deja campion mondial!

Marele Premiu al Japoniei a fost unul cu peripeții. După trei tururi, cursa a fost oprită din cauza ploii și s-a mai reluat abia când mai erau 40 de minute până la expirarea timpului.

Olandezul Max Verstappen a câștigat cursa fără emoții, dar a aflat că este campion mondial abia la câteva minute după încheierea cursei! Cum a fost posibil?

Charles Leclerc (Ferrari) a terminat pe locul doi. Însă monegascul a tăiat o șicană chiar în ultima tură și a fost penalizat cu cinci secunde! Astfel, Sergio Perez (Red Bull) a fost urcat pe locul al doilea, iar Leclerc a fost retrogradat pe locul 3.

După această decizie, matematic, Verstappen a devenit campion mondial! Al doilea titlu la rând pentru olandez!

Leclarc taie șicana și este penalizat

Ce bombă în Formula 1: echipa Red Bull e pe cale să fie părăsită de "cel mai mare om din istoria F1"
Red Bull ar putea să fie nevoită să se descurce fără artizanul succeselor din ultimii ani. Echipa de Formula 1 este în mijlocul unui scandal. BBC Sport scrie că inginerul șef al Red...
Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
#Max Verstappen, #Charles Leclerc, #Sergio Perez, #suzuka, #marele premiu al japoniei , #stiri Formula 1