Un nou record stabilit de Max Verstappen în Marele Premiu al Mexicului

Luni, 31 Octombrie 2022, ora 00:52
4003 citiri
Max Verstappen. Foto: Facebook

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Mexicului, a 20-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru campionul mondial Verstappen este al 14-lea succes din acest an, un record.

“Este un rezultat incredibil. A fost un an incredibil până acum. Ne bucurăm de el şi vom încerca să mai ibţinem victorii”, a declarat Max Verstappen.

Pe poziţiile a doua şi a treia s-au clasat Lewis Hamilton (Mercedes) şi Sergio Perez (Red Bull Racing). Poziţiile 4-10 sunt ocupate de George Russell (Mercedes), Carlos Sainz (Ferrari), Charles Leclerc (Ferrari), Daniel Ricciardo (McLaren), Esteban Ocon (Alpine), Lando Norris (McLaren) şi Valtteri Bottas (Alfa Romeo).

Sezonul de F1 mai programează Sao Paulo Grand Prix, la 13 noiembrie, şi Abu Dhabi Grand Prix, la 20 noiembrie.

Titlul mondial a fost câştigat deja de Max Verstappen la piloţi şi de Red Bull la constructori.

Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...