Cine a câștigat Marele Premiu al Belgiei

Duminica, 28 August 2022, ora 17:58
3493 citiri
Max Verstappen

Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, deşi a plecat de pe locul 14 al grilei de start

Campionul mondial en titre, Max Verstappen (Red Bull) a dominat cursa de pe circuitul de la Spa, câştigând fără multe probleme.

Pe locul secund s-a clasat coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez.

Carlos Sainz (Ferrari) a fost al treilea.

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a abandonat încă din primul tur, după un acroşaj cu Fernando Alonso (Alpine).

Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...