Isterie maximă la cursa de Formula 1 din Olanda. Ce-a făcut favoritul fanilor, Max Verstappen

Duminica, 04 Septembrie 2022, ora 18:17
3659 citiri
Max Verstappen a câștigat cursa din Olanda

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Olandei la Formula 1.

Pilotul de la Red Bull Racing s-a impus pe circuitul de la Zandvoort, podiumul fiind completat de George Russell (Mercedes) şi Charles Leclerc (Ferrari).

Pe poziţia a patra a încheiat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Max Verstappen conduce şi în ierarhia generală a piloţilor, cu 284 de puncte, fiind urmat în clasament de mexicanul Sergio Perez, colegul său de la Red Bull Racing, cu 191 puncte şi monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 186 de puncte.

Spaniolul Carlos Sainz (Ferrari) se află pe locul 4 (171 puncte), în timp ce Lewis Hamilton ocupă poziţia a şasea (146 puncte).

Următorul Grand Prix al Formulei 1 este cel al Italiei, de la Monza, programat să se desfăşoare duminică, 11 septembrie.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...