Formula 1: Verstappen a câştigat Marele Premiu al Canadei și zboară spre un nou titlu

Duminica, 19 Iunie 2022, ora 23:33
3515 citiri
Max Verstappen

După bătălia roată la roată cu Hamilton de anul trecut, olandezul Max Verstappen vrea să rispiească emoțiile mai devreme și să câștige un nou titlu de campion mondial.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Canadei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este al şaselea succes din acest sezon.

Sainz a vrut să profite de intrarea Safety Car-ului după accidentul lui Tsunoda, a schimbat pneurile și l-a presat pe Max în ultimele tururi, dar n-a reușit să atace decisiv primul loc.

Pe locul doi s-a clasat Carlos Sainz (Ferrari), iar pe trei a terminat Lewis Hamilton (Mercedes).

Poziţiile 4-10 sunt ocupate de George Russell (Mercedes), Charles Leclerc (Ferrari), Esteban Ocon (Alpine), Fernando Alonso (Alpine), Valtteri Bottas (Alfa Romeo), Guanyu Zhou (Alfa Romeo) şi Lance Stroll (Aston Martin).

Max Verstappen are acum 175 de puncte, fiind urmat de coechipierul lui, Sergio Perez (129), și de Charles Leclerc (125).

Etapa a zecea, GP-ul Marii Britanii, va avea loc în 3 iulie.

Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
Negocieri surprinzătoare în Formula 1. Pilotul cu care discută campionii de la Red Bull
Red Bull Racing, campioana mondială en titre din Formula 1, poartă negocieri cu pilotul spaniol Carlos Sainz Jr, care se va despărţi de Ferrari la finalul acestui sezon, a dezvăluit Helmut...
#Max Verstappen, #red bull, #sainz, #Hamilton, #leclerc, #Marele Premiu al Canadei , #stiri Formula 1