Formula 1: campionul Max Verstappen a egalat un record al lui Michael Schumacher. Cum s-a încheiat cursa din SUA

Luni, 24 Octombrie 2022, ora 00:57
4552 citiri
Max Verstappen

Pilotul olandez Max Verstappen, care şi-a asigurat recent al doilea său titlu de campion mondial, a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, duminică, la Austin (Texas), iar echipa sa, Red Bull, îndoliată de decesul fondatorului său Dietrich Mateschitz, şi-a adjudecat al cincilea titlu mondial la constructori, transmite AFP.

Verstappen, care se impusese şi anul trecut pe Circuitul Americilor din Austin, i-a devansat pe marele său rival, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), şi pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari).

Mex Verstappen a egalat astfel recordul de victorii într-un sezon, 13, pe care îl împarte cu germanii Michael Schumacher şi Sebastian Vettel.

Spaniolul Carlos Sainz jr (Ferrari), care a plecat din pole position la Austtin, a fost nevoit să abandoneze în urma unei coliziuni cu britanicul George Russell (Mercedes).

17. Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes), la 1:43.588

George Russell a reuşit cel mai rapid tur al cursei, 1 min 38 sec 788/1000 (turul 55), cu o medie de 200,903 km/h.

Au abandonat: Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari) - coliziune (turul 2), Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo) - problemă mecanică (turul 17), Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes) - accident (turul 22).

10. Williams Mercedes 8

Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
Formula 1 s-a întors în China. Surpriză în calificările pentru proba de sprint
Pilotul britanic Lando Norris (McLaren) va pleca din pole position în cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Chinei, programată sâmbătă pe circuitul de la Shanghai....