Cursă de senzație pentru Max Verstappen la Hungaroring. Campionul mondial a fost al 10-lea la start

Duminica, 31 Iulie 2022, ora 18:09
5266 citiri
Max Verstappen

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat Marele Premiu al Ungariei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, duminică, pe Hungaroring.

Pentru Verstappen este al optulea succes din acest sezon, în condițiile în care a plecat de pe poziția a 10-a la start.

Pe locul doi şi pe poziţia a treia s-au clasat piloţii Mercedes Lewis Hamilton şi George Russell.

Top 10 este completat de Carlos Sainz (Ferrari), Sergio Perez (Red Bull Racing), Charles Leclerc (Ferrari), Lando Norris (McLaren), Fernando Alonso (Alpine), Esteban Ocon (Alpine) şi Sebastien Vettel (Aston Martin).

În clasamentul general, Verstappen are 258 de puncte, mărindu-și avantajul față de Leclerc, 178 de puncte.

Etapa următoare, Marele Premiu al Belgiei, va avea loc în data de 28 august.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...