Cine a obținut primul pole-position al anului în Formula 1: surprize și dezamăgiri după calificările de la Bahrain

Sambata, 04 Martie 2023, ora 18:22
3200 citiri
Max Verstappen e favorit pentru un nou titlu

Cum va arăta noul sezon din Formula 1? Calificările pentru Marele Premiu al statului Bahrain ne-au oferit un prim indiciu.

Olandezul Max Verstappen, campion mondial în 2021 și 2022, va pleca din pole-position în cursa de mâine de la Bahrain, având alături în prima linie pe coechipierul său Sergio Perez, semn că mașinile Red Bull sunt încă la putere.

Pe grilă urmează piloții Ferrari - Charles Leclerc și Carlos Sainz.

Fernando Alonso (Aston Martin), surpriza din antrenamente, a încheiat pe locul cinci, iar coechiperul lui, Lance Stroll, s-a clasat pe locul opt.

Mercedes, cu George Russell și Lewis Hamilton, au sosit pe șase și pe șapte, semn că Mercedes nu a reușit încă să facă o mașină competitivă.

Marele Premiu al Bahrainului va avea loc duminică de la ora 17.00, în direct pe DigiSport, OrangeSport și PrimaSport.

Formula 1: calificări cu surprize în China. Marele campion a terminat pe locul 18
Calificările pentru Marele Premiu al Chinei, a cincea etapă din calendarul Formulei 1, au adus o mare surpriză. Septuplul campion mondial Lewis Hamilton (Mercedes) a greșit în prima...
Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
#mav verstappen, #red bull, #bahrain, #calificari, #pole position, #Perez, #sainz, #leclerc, #alonso, #Hamilton , #stiri Formula 1