Victorie dramatică pentru Marius Copil la un turneu în Elveția

Vineri, 24 Martie 2023, ora 09:53
2727 citiri
Marius Copil a câștigat în Elveția FOTO facebook

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale turneului challenger de la Biel/Bienne (Elveţia), dotat cu premii totale de 118.000 de euro, joi seara, după ce l-a învins pe principalul favorit, elveţianul Dominic Stricker, cu 3-6, 6-2, 7-6 (7/3).

Copil (32 ani, 422 ATP), venit din calificări, s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 56 min).

Stricker a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3, dar apoi Copil a controlat jocul şi a egalat situaţia la seturi după ce s-a impus cu 6-2. Arădeanul a avut 3-0 şi 4-1 în decisiv, dar a fost egalat, 4-4. La 5-4, Copil a ratat o minge de meci, iar ulterior s-a ajuns în tiebreak, unde elveţianul a câştigat primele două puncte. Marius Copil a luat apoi patru puncte la rând şi a reuşit să obţină victoria cu 7-3.

Românul a încheiat cu 21 de aşi, faţă de 11 ai lui Stricker (20 ani, 118 ATP).

Copil şi-a luat revanşa în faţa elveţianului, care a câştigat primul lor duel, în 2021, la Eckental, în optimi, cu 7-6 (7/3), 6-2.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 3.240 de euro şi 25 de puncte ATP, iar în sferturi va înfrunta un alt elveţian, pe

Mika Brunold (18 ani, 725 ATP).

La dublu, Victor Vlad Cornea şi croatul Franko Skugor s-au calificat în semifinale, după 1-6, 6-2, 10-4 cu principalii favoriţi, Dustin Brown (Jamaica)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan), după o oră şi 14 minute.

Cornea şi Skugor şi-au asigurat un cec de 2.400 de euro şi 36 de puncte ATP la dublu, iar în penultimul act vor înfrunta indienii N.Sriram Balaji/Ramkumar Ramanathan, favoriţii numărul patru.

A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...