Tenismenul Marius Copil, prima prezență după 3 ani pe tabloul principal al unui turneu ATP

Luni, 26 Septembrie 2022, ora 17:58
1935 citiri
Marius Copil, alături de Roger Federer

Tenismanul român Marius Copil şi-a asigurat prezenţa pe tabloul principal de simplu al unui turneu ATP după o pauză de trei ani, după ce l-a învins pe canadianul Vasek Pospisil cu 7-5, 6-4, luni, în ultima rundă a calificărilor la Tel Aviv (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 949.475 de dolari.

Copil (31 ani, 350 ATP), care jucase ultima dată la un turneu ATP în octombrie 2019, la Basel (învins în primul tur de spaniolul Roberto Bautista Agut, cu 6-4, 7-5), a trecut de Pospisil (32 ani, 149 ATP) după o oră şi 40 de minute.

Arădeanul a încheiat cu 6 aşi şi nu a făcut nicio dublă greşeală, în timp ce Pospisil a reuşit 8 aşi, dar a comis şi 7 duble greşeli.

Marius Copil, care în primul tur al calificărilor l-a învins pe Nicholas David Ionel cu 3-6, 6-1, 6-4, are acum 2-1 în meciurile directe cu Pospisil. Cei doi jucători şi-au împărţit victoriile în cele două meciuri directe de până acum: Copil s-a impus cu 6-3, 6-4 în calificări la Eckental, în 2010, iar Pospisil a câştigat cu 6-7 (5), 6-4, 7-5 în calificări la Shanghai în 2018.

Copil şi-a asigurat un cec de 10.185 de dolari şi 12 puncte ATP.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...