Maria Sharapova se califica in sferturi la Stuttgart

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 27 Aprilie 2017, ora 18:35
13098 citiri

Maria Sharapova s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Stuttgart, ea trecand de compatrioata sa, Ekaterina Makarova, in doua seturi.

"Masha" s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1, dupa doua seturi diametral opuse ale adversarei sale.

Primul set a fost unul foarte echilibrat, cele doua jucatoare neavand probleme in a-si face serviciul.

Punctul cel mai important al setului si poate chiar al partidei a venit la scorul de 5-5, atunci cand Makarova a avut prima sansa de break. A construit punctul excelent, insa a gresit incredibil tocmai cand Sharapova era batuta.

Maria a facut ea breakul in game-ul urmator si a castigat primul set.

In actul secund Makarova n-a mai putut tine pasul si a pierdut fara drept de apel, cu 1-6.

Sharapova pare ca are drum deschis spre semifinale, in sferturi ea urmand a o intalni pe Anett Kontaveit, jucatoare venita din calificari si care ocupa in prezent locul 73 in clasamentul WTA.

Partida va avea loc vineri, in direct pe Ziare.com.

Maria Sharapova - Ekaterina Makarova 7-5/ 6-1

18:35 - GAME SET SI MECI MARIA SHARAPOVA!

18:32 - Vine si al doilea break pentru Sharapova, care va servi pentru meci!

18:21 - Break pentru Maria si se pare ca acest set secund nu va fi la fel de disputat ca primul.

18:09 - Sharapova incepe si setul secund cu un game castigat pe propriul serviciu.

18:03 - BREAK SI SET SHARAPOVA! Maria concretizeaza primele sanse de break pe care le are in acest set in cel mai potrivit moment, evitand tie-breakul.

17:58 - Makarova iroseste copilareste o minge de break si Sharapova isi face serviciul.

17:46 - Pana acum, cele doua jucatoare si-au facut serviciul fara prea mari probleme. Se anunta o partida destul de echilibrata in continuare.

17:31 - Merg bine cele doua cu serviciul in acest debut de partida.

17:21 - Debut bun de meci pentru ambele rusoaice, ele servind puternic si fara prea multe greseli.

17:15 - Incepe partida! Sharapova serveste prima.

17:10 - Sunt in arena cele doua jucatoare si efectueaza miscarile de incalzire.

INFO: Cele doua rusoaice s-au intalnit de sase ori pana acum in circuitul feminin, Maria impunandu-se de fiecare data. Ultimul duel a avut loc in 2015, la Australian Open. In cele sase dueluri, Makarova i-a luat doar un set Sharapovei.

INFO: Daca Maria nu are clasament WTA, Makarova ocupa locul 43 in ierarhia feminina.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Sharapova Makarova Stuttgart 2017, #Maria Sharapova rezultate tenis, #Sharapova Stuttgart 2017 rezultate , #WTA