Ce i-a reproșat Maria Sakkari româncei Irina Begu în sfertul de finală de la Madrid

Miercuri, 03 Mai 2023, ora 00:17
6239 citiri
Maria Sakkari

Irina Begu, locul 35 mondial şi favorită 31, a fost eliminată, marţi, în sferturi la turneul WTA de categorie 1000 de la Madrid, de sportiva elenă Maria Sakkari, a noua favorită şi locul 9 mondial, scor 6-7 (3), 6-4, 6-2.

Meciul s-a desfăşurat pe durata a două ore şi 52 de minute de joc.

Primul set a durat 75 de minute şi la conducere a fost când Sakkari, când Begu, acesta fiind decis în tie-break, încheiat de sportiva din România cu un as.

La începutul setului 2, după ce a reuşit breakul, Maria Sakkari i-a transmis arbitrei de scaun că antrenorul Irinei, Victor Crivoi, îi dă acesteia prea multe sfaturi. Arbitra de scaun i-a răspuns: Atunci înseamnă că ştii unde serveşte!

Irina a pierdut din turaţie în setul al doilea şi l-a pierdut, scor 4-6, după 44 de minute.

În setul 3, deşi a condus cu 1-0, Begu a fost apoi dominată de Sakkari, care s-a impus, scor 6-2.

În semifinale, Sakkari va evolua cu locul 2 mondial, belarusa Arina Sabalenka.

Prezenţa în sferturi este recompensată cu 161.525 de euro şi 215 puncte WTA.

Calificarea în semifinale aduce 308.790 de euro şi 390 de puncte WTA.

După evoluţia de la Madrid, Irina Begu va urca pe locul 27 în clasamentul WTA, depăşind-o pe Simona Halep, suspendată pentru dopaj şi care a căzut pe locul 30, conform ierahiei Live WTA Rankings.

A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...
Ce-a făcut Irina Begu în primul meci după 7 luni de pauză
Irina Begu, locul 126 WTA şi favorită 4, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului Megasaray Hotels Open din Antalya, de categorie WTA 125 şi dotat cu premii de 115.000 de...