Mircea Lucescu, egal cu Manchester United in Liga Campionilor

Miercuri, 02 Octombrie 2013, ora 23:30
4352 citiri

Sahtior Donetk a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe teren propriu in fata lui Manchester United, in grupa A a Ligii Campionilor.

Mircea Lucescu a trait la intensitate maxima confruntarea de pe DonBass Arena. Sahtior a avut un penalti neacordat in minutul 14, dupa o interventie asupra lui Teixeira, iar apoi a mai primit o lovitura.

La prima faza de poarta, United a reusit sa deschida scorul in minutul 18, Welbeck reluand in plasa o centrare din dreapta.

Sahtior a facut un meci modest, United s-a inchis bine in defensiva, iar fantezia brazilienilor din atacul lui Lucescu parea invizibila.

In cele din urma, ucrainenii au reusit sa egaleze abia in minutul 76, la prima lor sansa de gol. Taison a profitat de o gafa a lui Vidici si a inscris cu un sut violent sub transversala.

In celalalt meci din grupa, Leverkusen a invins Sociedad cu scorul de 2-1.

Dupa primele doua runde, United si Sahtior conduc grupa, cu cate 4 puncte, urmate de Leverkusen, 3 puncte, si Sociedad, 0 puncte.

Etapa urmatoare, Sahtior va intalni Leverkusen, iar United pe Sociedad.

SAHTIOR - MANCHESTER 1-1

85 - De Gea scoate cu greu un sut deviat trimis de Taison.

76 - GOL SAHTIOR! Taison inscrie cu un sut violent sub transversala din 10 metri!

71 - Van Persie primeste in careu, dar sutul sau e blocat din fata portii.

63 - Contraatac pentru gazde, Shevchuk centreaza din nou, dar Teixeira nu ajunge la minge.

52 - Shevchuk centreaza din banda stanga, De Gea retine si se accidenteaza.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

41 - Sahtior are un plus de posesie, dar nu a reusit sa aiba inca nicio ocazie de a marca.

29 - Sahtior nu reuseste sa ajunga la poarta britanicilor.

18 - GOL MANCHESTER! Welbeck nscrie cu o reluare din fata portii, dupa o gafa a fundasilor centrali lui Sahtior.

14 - Teixeira cade in careu si cere penalti, jocul continua. Se putea acorda penalti.

7 - Manchester United domina startul meciulu, cu o posesie superioara.

1 - Fluier de start!

Sahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitsky, Shevchuk - Hubschmann, Fernando, Taison, Teixeira, Douglas - Adriano

Manchester United: De Gea - Rafael, Smalling, Vidic, Evra - Valencia, Carrick, Fellaini, Cleverley - Welbeck - van Persie

In celalalt meci din grupa se intalnesc Leverkusen si Sociedad.

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...