Dramatism in finala Europa League. Portarii au decis castigatoarea la penalty-uri

Joi, 27 Mai 2021, ora 00:56
11331 citiri

Finala Europa League din 2021 a intrat in istorie. Villareal a castigat pentru prima data un trofeu continental dupa loviturile de departajare, unde toti jucatorii au executat penalty-uri.

Moreno a deschis scorul pentru Villareal in prima repriza, dar Cavani a egalat pentru Manchester United in repriza a doua.

Meciul a fost echilibrat, fara prea multe ocazii de poarta si partida s-a decis la loviturile de departajare.

La penalty-uri, toti fotbalistii au marcat si s-a ajuns la ultima serie,cea a portarilor.

Geronimo Rulli a fost eroul spaniolilor. El a marcat si apoi a aparat penalty-ul executat de goalkeeper-ul lui Manchester United, David De Gea.

S-a terminat 11-10 la loviturile de departajare si Villareal castiga primul trofeu din istorie.

Minutul 55 - Cavani egaleaza pentru Manchester United

Minutul 90 +3. Finalul celor 90 de minute. Scorul este 1-1. Vom avea doua reprize de prelungiri si in caz de egalitate lovituri de departajare.

Minutul 91 - a inceput prima repriza de prelungiri

Minutul 105+1 - Sfarsitul primei reprize de prelungiri, 1-1.

Minutul 105 - a inceput repriza a doua de prelungiri

Minutul 120 - Finalul reprizei a doua de prelungiri.

Villareal castiga finala dupa loviturile de deparjare. 1-1 / 11-10

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza - Parejo, Capoue, Trigueros - Moreno, Bacca, Pino

Rezerve: Asenjo - Gaspar, Funes Mori, Raba, Estupinian, Alcacer, Moreno, Coquelin, Pena, Costa, Gomez, Nino

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Bailly, Shaw - Pogba, McTomminay - Greenwood, B. Fernandes, Rashford - Cavani

Rezerve: Grant, Henderson - Maguire, Mata, Fred, Diallo, James, Telles, Matic, Williams, Van De Beek, Tuanzebe

Gigi Becali anunță o adevărată revoluție la FCSB. Câți jucători va aduce patronul echipei și câți Meme Stoica
Gigi Becali a anunțat noua sa strategie în materie de transferuri la club după ce va câștiga campionatul. FCSB este aproape campioană dar patronul FCSB vrea să ajungă în grupele Ligii...
Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...