Manchester City a pus o mână pe titlu în Anglia! Echipa lui Guardiola a câștigat derby-ul cu Chelsea. Cum arată clasamentul

Sambata, 15 Ianuarie 2022, ora 16:38
2903 citiri
De Bruyne a marcat golul victoriei

Manchester City a trecut cu 1-0 acasă de Chelsea, în derby-ul etapei a 22-a a campionatului de fotbal al Angliei, şi şi-a consolidat poziţia de lider în Premier League, având un avans impresionant, de 13 puncte, faţă de a doua clasată, învinsa sa de sâmbătă, şi de 14 puncte faţă de ocupanta locului 3, Liverpool, ce are două meciuri mai puţin disputate.

Golul lui Kevin De Bruyne din minutul 70 a adus a douăsprezecea victorie consecutivă pentru echipa antrenată de Pep Guardiola.

Vineri a avut loc primul meci al etapei, Brighton - Crystal Palace, încheiat 1-1. Oaspeţii au condus după reuşita lui Gallagher (69). Scorul final a fost stabilit de de autogolul lui Andersen (87). Celelalte partide ale rundei au loc sâmbătă şi duminică.

Manchester City, cu 56 de puncte după 22 de jocuri, este urmată de Chelsea, 43 p (22 j), Liverpool, 42 p (20 j), West Ham United, 37 p (21 j), Arsenal, 35 p (20 j) etc.

Ce "țeapă" și-a luat Guardiola! A lăsat să plece fotbalistul care face furori la Chelsea
Echipa engleză Chelsea a învins luni seara, pe teren propriu, scor 6-0, formaţia Everton, în etapa a 33-a din Premier League. Mijlocaşul ofensiv Cole Palmer a înscris patru goluri. Pe...
Manchester City a primit ”liber” spre titlu în Anglia. Pași greșiți pentru rivalele Arsenal și Liverpool
Echipa engleză Aston Villa a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, gruparea londoneză Arsenal, în etapa a 33-a din Premier League. Oaspeţii au marcat în minutele 84 şi 87. Arsenal a...