Manchester City, principala favorita in lupta pentru titlu din Premier League

Luni, 28 Aprilie 2014, ora 12:10
2253 citiri

Manchester City a devenit din nou principala favorita la titlu. Echipa pregatita de chilianul Manuel Pellegrini nu a dat gres, in antepenultima etapa din Premier League, si a invins in deplasare, scor 2-0, pe Crystal Palace.

"Cetatenii" au intrat pe teren mult mai motivati dupa rezultatul de pe Anfield, unde liderul Liverpool a pierdut derbiul cu Chelsea, ei fiind constienti ca victoria ii va aduce mai aproape de titlu.

Acest lucru s-a vazut inca din primele minute. Elevii lui Pellegrini au inceput in tromba si au deschis scorul prin Dzeko, in minutul 4.

Ivorianul Yaya Toure a incheiat socotelile, stabilind rezultatul final al partidei cu trei minute inainte de finalul primei reprize, atunci cand a marcat golul doi.

Dupa acesta victorie, Manchester City se afla pe ultimul loc al podiumului cu 77 de puncte, la trei "lungimi" de primul loc ocupat de Liverpool si la un punct de pozitia secunda, ocupata de Chelsea.

Cu doua etape inainte de final, City are un meci mai putin disputat fata de rivalele sale, dar si un golaveraj net superior.

Astfel, castigarea titlului depinde doar de echipa la care este legitimat si romanul Costel Pantilimon.

500.000 de euro șpagă pentru postul de arhitect șef al Iașiului. Detalii din rechizitoriul primarului Mihai Chirica
Apar informații din dosarul în care primarul Mihai Chirica este acuzat de autorizarea în condiții ilegale ale unor construcții din municipiul Iași. Un funcționar, martor în dosar, a...
Nelu Tătaru, fostul ministru al Sănătății, și-a depus candidatura la șefia unui consiliu județean din Moldova
Filiala Vaslui a PNL și-au adus tot efectivul la Biroul Electoral Județean (BEJ) Vaslui, pentru depunerea oficială a candidaturii lui Nelu Tătaru la conducerea Consiliului Județean Vaslui....
#Manchester City titlu, #Premier League rezultate, #Manchester City Premier League titlu , #Premier League