A gresit arbitrajul video la City - Tottenham? Englezii prezinta dovada

Joi, 18 Aprilie 2019, ora 10:39
11193 citiri

Partida dintre Manchester City si Tottenham, din sferturile de finala ale Ligii Campionilor, a fost marcata de doua decizii importante luate cu ajutorul arbitrajului video (VAR), insa jurnalistii englezi sustin ca una dintre ele ar fi gresita.

In minutul 73 al partidei, Fernando Llorente inscria un gol controversat pentru oaspetii din Londra, trimitand in plasa dupa ce balonul parea ca l-a lovit mai intai in mana.

Arbitrul de centru Cuneyt Cakir a solicitat arbitraj video si a urmarit cateva zeci de secunde doua reluari ale fazei, stabilind in cele din urma ca golul a fost valabil.

Cei de la Daily Mail scriu insa ca "centralul" turc nu a urmarit cea mai importanta reluare, una pe care se vede extrem de clar ca ca balonul il loveste totusi in cot pe Llorente si apoi este deviat in plasa.

Reluarea in cauza nu a fost vazuta insa de Cakir pe monitoare, iar jurnalistii englezi sustin ca de aceea turcul a validat reusita.

City a castigat partida cu Tottenham, contand pentru returul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, scor 4-3, dar cei de la Spurs s-au calificat in semifinale datorita golurilor marcate in deplasare.

Echipa din Manchester a sperat in calificare dupa ce Sterling a inscris pentru 5-3 in prelungiri, insa reusita sa a fost anulata pentru o pozitie de offside dupa consultarea arbitrajului video.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#City Tottenham VAR greseala, #City Tottenham arbitraj video, #greseli arbitraj video , #stiri Manchester City