Un senator UDMR sustine ca Guvernul Orban nu va fi investit luni

Miercuri, 30 Octombrie 2019, ora 22:31
Un senator UDMR sustine ca Guvernul Orban nu va fi investit luni
Foto: Arhiva Facebook/ UDMR

Senatorul UDMR Laszlo Attila a afirmat, miercuri seara, ca Guvernul Orban nu va putea fi investit luni, deoarece nu va exista cvorum.

El a adaugat ca votul de incredere din Parlament va fi amanat pana dupa alegerile prezidentiale.

"Nu va trece. Nu va fi cvorum. Votul va fi amanat pana dupa alegerile prezidentiale", a declarat Laszlo Attila, la Romania TV.

Potrivit programului aprobat de conducerea Parlamentului, votul pentru investirea Guvernului Orban urmeaza sa fie dat luni, de la ora 14:00, in plen reunit.

PNL a semnat acorduri politice cu mai multe partide, printre care si cu UDMR.

UDMR a pus o serie de conditii pentru a sustine Guvernul PNL, acestea fiind trecute in acordul politic care va fi semnat luni. Printre ele se numara elaborarea bugetului pe anul viitor pana in 15 decembrie, 6% din PIB pentru educatie sau neadoptarea de legi prin OUG.

Citeste si:

 Articol citit de 6136 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    octy
    31.10.2019, 12:02
    imi pare rau
    sincer imi pare rau ca nu va trece acest guvern, inca. nu de alta dar sa-si arate competentele cu care se tot laudau in PNL. si nu e vorba ca PSD boicoteaza ceva. Daca au majoritate in Parlament, sa ne-o arate. doar nu ai vrea ca cel dat afara, batjocorit, insultat sa vina sa te ajute. sa ne arate majoritatea pe care au avut-o cand au trecut motiunea. acum daca Veorica ramane in functie, cine propune comisarul european? guvernul PNL? Iohannis? nu vad nicio desemnare. Vom tine comisia europeana blocata pana la anul?
    31.10.2019, 22:26
    teatru slabut
    mai bine te-ai reprofila.
    raspunsul corect :

    nu are nici o importanta daca trece sau nu guvernul
    lui ludovic,doar pt el,atit :)

    eu v-am tot scris pe forum ca toanta nu va fi izgonita
    inainte de 10.11.2019.
    nici dupa,nu-i sigur.

    constitutia,defecta din conceptie,nu prevede
    asemenea situatie.

    pe mine m-ar distra ca joianis sa ia bataie
    de la vasilica.
    octy
    31.10.2019, 22:28
    @ DemonBanal Rank user: x2 31.10.2019, 22:26
    de acord cu tine. insa eu nu sunt asa de pretentios: m-ar amuza ca Iohannis sa ia bataie de la oricine...
    Gurgui017
    31.10.2019, 11:10
    Attila spune ceea ce vedem cu totii: daca PSD-ul va boicota
    votul de investitura, ceea ce cred ca si ai lui Pota vor face, alaturi de dezinteresul manifest al UDMR-ului si chiar a celor ce formal au zis ca vor vota, rezulta un singur scenariu: NU va fi cvorum pentru votarea investiturii ministrilor propusi de sica mandolina !
    miticaionica
    31.10.2019, 16:35
    daca se inscrie vasilica muresan in psd il pune candidat
    la ue , acum a mai sarit el de la pmp la pnl asa ca pentru functie si banii face omul orice ...hahaha
    medgidnicolai
    31.10.2019, 09:42
    ce neadoptare de legi prin oug
    sica mandolina va conduce numai prin oug, caci cu 100 parlamentari pnl nu are sanse sa treaca nici o lege. a afirmat chiar zilele trecute ca va da un oug pentru restructurarea aparatului administrativ din ministere. si ca sa reduci ministerele tot o oug trebuie sa dai. asa ca udmr i-a cerut imposibilul.
    miticaionica
    31.10.2019, 16:32
    va fi cvorum luni ?? da desigur ,intra psd in sala
    intra doar atatia psdisti in sala sa fie cvorum si voteaza inpotriva guvernului organ , dupa aia pune alt premier , joianis ,poate pe carmen ..hahahah nu e mebra pnl ???ah o face peste noapte ....hahaha