Coalitia a batut palma pe impartirea a doua posturi-cheie. Cine se afla pe lista scurta a PNL pentru sefia TVR

Luni, 10 Mai 2021, ora 10:42
Autor: Bianca Ion
Coalitia a batut palma pe impartirea a doua posturi-cheie. Cine se afla pe lista scurta a PNL pentru sefia TVR
Coalitia a batut palma pe impartirea a doua pozitii-cheie FOTO Hepta

Dupa saptamani de discutii si negocieri, coalitia de guvernare PNL-USRPLUS-UDMR se pare ca ar fi ajuns la un consens in privinta pozitiilor de la TVR si Radioul Public.

Surse liberale au precizat pentru Ziare.com ca in coalitie s-a decis ca Partidul National Liberal (PNL) sa preia conducerea TVR, in vreme ce reprezentantilor USRPLUS le va reveni sefia Radioului Public.

"Am ajuns cumva la un consens pe cele doua pozitii. Marti va avea loc o sedinta de plen comun a Senatului si Camerei Deputatilor pentru a merge inainte cu schimbarile de la Radioul Public si TVR. Aici situatia este ca si rezolvata", au precizat surse liberale pentru Ziare.com.

Saseanu, favorita la sefia TVR

Liberalii au la aceasta ora si un favorit pentru sefia TVR, in persoana Ramonei Saseanu, de la TVR Craiova, insa discutiile inca sunt deschise.

Saseanu are o experienta media de peste 25 de ani in presa audio-vizuala, este absolventa a Facultatii de Jurnalism si Stiintele Comunicarii din Bucuresti si este si licentiata in drept la Universitatea "Spiru Haret" din Craiova. In 1995, Ramona Saseanu a inceput sa lucreze la un radio local din Craiova, apoi a plecat la Bucuresti pentru a lucra la PRO TV, iar intr-un final a revenit in Craiova din postura de corespondent PRO TV pentru zona Olteniei, unde lucreaza din anul 2001.

Pe cine vrea USRPLUS la conducerea Radioului Public

De cealalta parte, Birourile Nationale ale USR si PLUS au decis in urma cu cateva saptamani, sa sprijine candidatura lui Liviu Popescu pentru postul de director al Radioului Public. Decizia a fost luata in urma unei competitii deschise, au precizat la acea vreme reprezentantii USRPLUS.

"Mandatul domnului Popescu va fi acela de a intari misiunea publica a radioului de stat atat din punct de vedere administrativ si managerial, cat si din punct de vedere editorial, astfel incat categorii cat mai largi de public sa se simta reprezentate in productia SRR. Eforturile sale vor viza inclusiv adaptarea rapida a productiei SRR la mediile digitale", arata USR-PLUS, intr-un comunicat de presa.

Dezbateri intense pentru pozitia de Avocat al Poporului

Discutiile nu s-au incheiat, insa, pentru pozitia de Avocat al Poporului. Coalitia de guvernare nu s-a decis cui ii va reveni postul de Avocat al Poporului pentru ca atat UDMR, cat si PNL si-ar dori sa obtina sefia institutiilor. Asa cum Ziare.com a scris, liberalii le-ar fi sugerat partenerilor de la UDMR sa preia sefia Agerpres, insa acestia au refuzat oferta presedintelui PNL.

Amintim ca demersurile de revocare a lui Renate Weber din functia de Avocat al Poporului au inceput in luna februarie. In replica, Weber declara la jumatatea lunii martie ca institutia pe care o reprezinta "nu este un apendice al Guvernului" si ca nu trebuie sa "mangaie pe crestet" Executivul. Mai mult, aceasta a precizat ca nu are motive sa demisioneze din functie.

Facem precizarea ca Avocatul Poporului este numit pe o durata de 5 ani de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, iar mandatul acestuia poate fi reinnoit o singura data.

Mandatul Avocatului Poporului inceteaza inainte de termen in caz de demisie, revocare din functie, incompatibilitate cu alte functii publice sau private, imposibilitate de a-si indeplini atributiile mai mult de 90 de zile, constatata prin examen medical de specialitate, ori in caz de deces.

Revocarea din functie a Avocatului Poporului, ca urmare a incalcarii Constitutiei si a legilor, se face de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor prezenti, la propunerea birourilor permanente ale celor doua Camere ale Parlamentului, pe baza raportului comun al comisiilor juridice ale celor doua Camere ale Parlamentului.

 Articol citit de 8317 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    CARCOTASUL
    10.05.2021, 22:52
    cu toata modestia... vorba vine...
    sunt obligat de realitate sa ma laud cu intuitia pe care am avut-o despre "noua calitate" pe care o va promova la televiziunea publica TVR doamna propusa pentru a ocupa postul de PDG de catre alianta USRPLUS: vezi la https://www.libertatea.ro/opinii/alianta-pnl-usr-plus-propune-sef-la-tvr-o-ziarista-care-a-difuzat-un-interviu-de-promovare-a-unei-vrajitoare-tamaduitoare-exact-ca-la-doctor-3542526#ziarecom . Chiar asa ceva ne lipsea la conducerea celei mai eficiente masinarii de propaganda in massele cele mai largi ale populatiei romanesti. Felicitari, USRPLUS ! Ati atins noi culmi de incompetenta !
    MacGigi-HELVETpupincurist
    10.05.2021, 13:42
    FELICITARI Politicienilor Romaniei o banda de incapabili si hoti
    TOTI CORUPTI si banditi , avand radacini adanci in fostul Partid Comunist Roman iar urmasii s-au divizat in formatiuni politice de cocalari cum sunt PNL si PSD fruntea shatrei romanesti iar celellate formatiuni politice sunt rezidurile din alte reziduri de hoti si geambasi puscariasi si pleava a sociatatii
    In concluzie , cu asemenea Politicieni nici peste doua mii de ani Roamania nu va evolua 😁😂 ci cum a facut pana acum Ea va retrograda .
    ...asteptati ca inca nu a venit timpul sa rambursati DATORIILE
    Terente
    10.05.2021, 12:51
    "Tara arde
    si baba se cheaptana".
    Daca tot v-ati scremut atata, macar sa fi adus cu adevarat pe cineva care sa impuna respect datorat profesionalismului si eruditiei.
    MacGigi
    10.05.2021, 12:29
    S-au inteles tusea cu junghiul :))))
    Au stranutat impreuna: un sef la TV si unul la Radio.
    Tot-la-vale
    10.05.2021, 12:01
    Ciolanul trebuie impartit judicios
    In plus, KWI are nevoie de "radioul meu" si "televiziunea mea". Sa te tii osanale pentru penelepro-securistii in lunile care vin!
    Stefannel
    10.05.2021, 12:30
    Asta este in democratie
    In democratie, tv si radiul public trebuiesc controlate politic...la fel ca in democratia din Rusia, Korea si China.
    CARCOTASUL
    10.05.2021, 11:55
    intre timp am aflat cate ceva, prea putin,
    despre d-l Liviu Popescu: "Liviu Popescu a lucrat in mai multe redacții. Este fost redactor-șef al știrilor TVR, fost editor la Prima TV și Realitatea TV și fost producător al secției romane a BBC World Service" si, in plus, "Potrivit CV-ului, are peste 20 de ani de experiență in reglementări, politici publice și afaceri guvernamentale, dialog cu părțile interesate, gestionarea crizelor, mass-media și comunicare strategică". Pare ceva mai bun decat doamna avuta in vedere pt TVR, dar nu m-a convins, inca; ce-o fi avand de-a face profesionalismul in "comunicarea strategica" cu functionarea Radio-ului Public numai D-zeu poate intelege. S-auzim numai de bine... vorba cuiva !
    CARCOTASUL
    10.05.2021, 11:46
    schimbare de calitate ? improbabil !
    1) la TVR cu o persoana avand o pregatire precara de studii pe la institutii de trei lulele, precum "Saseanu are o experienta media de peste 25 de ani in presa audio-vizuala, este absolventa a Facultatii de Jurnalism si Stiintele Comunicarii din Bucuresti si este si licentiata in drept la Universitatea "Spiru Haret" din Craiova." Slaba, foarte slaba speranta ca o asemenea pregatire "profesionala" ar putea aduce cine stie ce imbunatatire a programelor TVR, chiar si dupa 25 de ani de experienta in domeniu, experienta care, in conditiile actuale nu poate consta decat in scaderea nivelului cultural si profesional al modestei pregatiri obtinute in institutiile de invatamant absolvite. NU vreau sa mai platesc taxa obligatorie pt televiziunea nationala in aceste conditii, dar... n-am de ales, fiindca ma obliga legea;
    2) despre "candidatura lui Liviu Popescu pentru postul de director al Radioului Public" nu pot spune nimica fiindca... partidul care-l sustine nu "dezvaluie" pregatirea sa profesionala, care ar putea fi si mai precara decat a viitoarei PDG a TVR. Ingrijorator ! Nici taxa obligatorie pt radioul public n-as vrea sa o mai platesc dar, din nou, ma obliga, abuziv, legea.

    La fel de abuziva este finantarea celor doua institutii de la bugetul bublic, in afara taxelor platite obligatoriu de fiecare cetatean, iar asta nu e decat tot un soi de democratie originala... a la Iliescu. Trist, dar adevarat !
    Flying_Dutchman
    10.05.2021, 11:41
    Halal de Televiziunea Romana pe ce maini va ajunge!Incredibil!
    O corespondenta PotvTV pentru zona Olteniei,o angajata radio din provincie,fara nici un curriculum impresionant, Saseanu are o experienta media de peste 25 de ani in presa audio-vizuala,.....!!!Asta este tot!
    Unde ne sunt adevaratii manageri de cultura din Romania?!
    Nu ma intereseaza politica,dar cultura da!
    misulica1
    10.05.2021, 14:21
    Pt. ca
    sunt f.curios cate injuraturi imi iau, eu as pune-o sefa la TVR pe Sorina Matei...
    arsul
    10.05.2021, 11:17
    oo in sfarsit destelenim pilele PSD care trag seva de 30 de ani
    pai toate functiile de conducere din sud si moldova le aveau baronii PSD . Spagile de angajare in scoli le lua mafia psd, in licee sudiste le lua mafia psd, spagile pentru angajare in spitale le lua mafia , in politia de frontiera angaja mafia psd, spaga de 10000 de euro pentru un post de pompier o primea mafia psd. Majoritatea romaniei mananca din vointa si din mila mafiotilot psd pusi la conducere pe criterii politice.In romanica sudista daca nu se da spaga si nu se pupa mana directorului pus de PSD , la cules de asparagus in germania sau se m0are de foame . Pai cum sa nu castige PSD alegerile daca toata lumea care mananca in sudestul tarii ori mananca bugetareste din mana PSD ori primeste ajutorul social din mana PSD , iar cine manaca hodinit plimband hartii si luand socialul in usa birtului niciodata nu-si uita tatucul pus sef de PSD.In Mehedinti gorj , olt , valcea giurgiu calarasi teleorman si toata moldova cine nu pupa mana stapanilor din PSD m0r de foame .Sunt 2 milioane de romani multi dintre ei au ajuns 50 de ani si nu au muncit o zi in viata lor , asta este PSD si mafia care conduce romanica in puntele vitale supravietuirii, aici trebuie destelenita ciuma rosie din puntele cheie precum spitale, scolile , pompierii etc .Daca nu ii curatati mafia PSD acum ?atunci cand? daca nu PNL atunci cine?
    vgabriel2k
    10.05.2021, 11:01
    Veve va candida pentru toate pozitiile
    si va iesi iarasi pe locul doi...aproape vice-primar la Bucale,aproape ministru al sanatatii,acum aproape orice.Sunt posturi libere pentru maturatorii de strada,el cu studiile neterminate se califica...asta cat mai are cazierul curat.