Ce a făcut selecționerul olandez Louis Van Gaal la pauza meciului cu SUA

Duminica, 04 Decembrie 2022, ora 09:19
3069 citiri
Louis Van Gaal e antrenorul Olandei FOTO facebook

Selecţionata Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în primul meci din optimi.

Echipa antrenată de Louis van Gaal a făcut un joc tactic foarte bun şi s-a impus prin golurile marcate de Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1) şi Denzel Dumfries (81), în timp ce pentru americani a punctat Haji Wright (76).

"La pauză am fost foarte critic cu jucătorii. Am condus cu 2-0, dar am suferit în prima repriză, nu am avut posesia aşa cum ar fi trebuit, nu este acceptabil aşa ceva la Cupa Mondială. Dacă jucam aşa împotriva celor mai bune echipe, nu aveam nicio şansă... În a doua repriză însă ne-am revenit formidabil, am avut o posesie incredibilă a balonului, am dominat clar. Am oferit o performanţă fără a arăta slăbiciune, chiar dacă am luat un gol stupid (...) O spun de un an: putem fi campioni mondiali. Nu spun că vom fi, dar putem fi", a declarat selecţionerul Louis Van Gaal după meci.

În sferturi, Olanda va înfrunta, pe 9 decembrie, Argentina (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 21.00).

Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 şi 2010, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere, 14 victorii şi 5 egaluri.

Fostă mare gimnastă a României, acuzată de trădare de țară: ”Tu chiar atâta nesimțire poți să ai? Te scarpini în timpul imnului...”
Lavinia Agache (56 de ani), una dintre cele mai mari gimnaste din istoria României, campioană olimpică la J0 1984, și-a amintit de un episod tensionat petrecut în compania antrenorului Bela...
Șumudică, anunț de ultimă oră despre venirea la Rapid și Bogdan Lobonț! "Nu știu dacă George Copos a făcut ce face Șucu"
Marius Șumudică a vorbit despre situația de la Rapid, unde echipa este în pericol să nu prindă cupele europene după ce patronul Dan Șucu a băgat peste 7 milioane de euro în transferuri....
#Louis van Gaal, #reactie, #antrenor, #Olanda, #vestiar, #pauza meci SUA , #Campionatul mondial 2022