Meci de coșmar pentru Liverpool în Premier League. Vedeta Salah a ratat un penalty. Celelalte rezultate de marți

Miercuri, 29 Decembrie 2021, ora 09:06
3515 citiri
Mohamed Salah

Echipa FC Liverpool, ocupanta locului secund în campionatul de fotbal al Angliei, a ratat ocazia de a reveni la trei puncte de liderul Manchester City, înclinându-se la limită pe terenul formaţiei Leicester City (scor 0-1), marţi seara, în cadrul etapei a 20-a din Premier League.

"Vulpile" au marcat golul victoriei după pauză, prin Ademola Lookman, care a reuşit să înscrie la doar două minute de la intrarea sa în joc (59).

Liverpool a ratat o lovitură de la 11 m prin vedeta Mohamed Salah, în prima repriză (16). Acesta este primul meci din prima ligă engleză, din luna martie şi până în prezent, în care elevii lui Juergen Klopp nu au reuşit să înscrie.

Premier League a anunţat marţi seara că meciul dintre Newcastle şi Everton a fost amânat. Decizia a fost luată la solicitarea clubului Newcastle, care nu are "numărul cerut de jucători disponibili pentru a disputa această întâlnire (13 jucători de câmp şi un portar), din cauza Covid-19 şi a accidentărilor", se precizează într-un comunicat.

Aceasta este a treia partidă din etapa a 20-a amânată din cauza coronavirusului, după Arsenal Londra - Wolverhampton şi Leeds United - Aston Villa.

Rezultate:

Marţi

Crystal Palace - Norwich 3-0

Au marcat: Edouard (8), Mateta (38), Schlupp (42)

Southampton - Tottenham 1-1

Au marcat: Ward-Prowse (25), respectiv Kane (41 - penalty)

Cartonaş roşu: Salisu (Southampton, 39)

Watford - West Ham United 1-4

Au marcat: Dennis (4), respectiv Soucek (27), Benrahma (29), Noble (58), Vlasic (90+2)

Leicester City - Liverpool 1-0

A marcat: Lookman (59).

Miercuri sunt programate meciurile Chelsea Londra - Brighton şi Brentford - Manchester City, în timp ce joi urmează să se dispute partida Manchester United - Burnley.

Meciurile Everton - Newcastle, Arsenal Londra - Wolverhampton şi Leeds United - Aston Villa au fost amânate din cauza Covid-19.

Clasament:

1. Manchester City 47 puncte (19 jocuri)