Liderul Liverpool a evitat miraculos o surpriză în Premier League. Clasamentul la vârf

Sambata, 02 Martie 2024, ora 22:04
2110 citiri
Nunez a marcat golul victoriei

FC Liverpool, liderul campionatului de fotbal al Angliei, a învins la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Nottingham Forest, printr-un gol marcat în minutul 90+9 de atacantul uruguayan Darwin Nunez.

Elevii antrenorului Juergen Klopp, fără idei sau ocazii veritabile în faţa "pădurarilor", au plecat totuşi cu toate punctele de la Nottingham, graţie reuşitei lui Nunez, intrat în joc în repriza secundă, care a trimis mingea în poartă cu capul, în timpul adiţional.

Graţie acestui succes, Liverpool s-a distanţat la patru puncte de Manchester City, campioana en titre, care va primi duminică vizita rivalei Manchester United.

FC Liverpool şi Manchester City se vor întâlni în etapa viitoare, pe stadionul Anfield, într-un meci extrem de important în lupta pentru câştigarea titlului de campioană în acest sezon.

Rezultate:

Sâmbătă

Newcastle United - Wolverhampton 3-0

Au marcat: Isak (14), Gordon (33), Livramento (90+2).

Brentford - Chelsea Londra 2-2

Au marcat: Roerslev (50), Wissa (69), respectiv Jackson (35), Disasi (83).

Tottenham Hotspur - Crystal Palace 3-1

Au marcat: Werner (77), Romero (80), Son Heung-min (88), respectiv Eze (59).

Fulham - Brighton 3-0

Au marcat: Wilson (21), Muniz Carvalho (32), Traoré (90+1).

Everton - West Ham United 1-3

Au marcat: Beto (56), respectiv Zouma (62), Soucek (90+1), Alvarez (90+5).

Nottingham Forest - FC Liverpool 0-1

A marcat: Nunez (90+9).

Luton Town - Aston Villa 2-3

Au marcat: Chong (56), Morris (72), respectiv Watkins (24, 38), Digne (89)

Duminică sunt programate meciurile Burnley - Bournemouth şi Manchester City - Manchester United.

Etapa din Premier League se va încheia luni, cu întâlnirea Sheffield United - Arsenal Londra.

7. West Ham United 42

Adio titlu pentru Liverpool după ultimul rezultat din Premier League. Cum arată clasamentul
Formaţia Liverpool, antrenată de Jurgen Klopp, a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 2-2, cu echipa West Ham, într-un meci din etapa a 35-a a campionatului Angliei. Gazdele au marcat...
Rezultatul din Anglia care aruncă în aer lupta pentru titlu: cum s-a încheiat derby-ul orașului Liverpool
Echipa engleză FC Liverpool a pierdut miercuri seara, în deplasare, scor 0-2, meciul disputat în faţa concitadinei Everton, în etapa a 34-a din Premier League. Everton s-a impus pe...