Un nou pas gresit pentru Dinamo in Liga 1

Vineri, 23 Noiembrie 2018, ora 22:25
10787 citiri

Dinamo a terminat la egalitate meciul jucat vineri seara, pe teren propriu, cu Gaz Metan Medias, in cadrul etapei cu numarul 16 a Ligii 1.

Formatia antrenata de Mircea Rednic a egalat in prelungiri, scorul final fiind 1-1.

In primul meci al etapei, Dinamo si Gaz Metan Medias au oferit un joc disputat, cu actiuni periculoase la ambele porti si cu un penalti cat casa refuzat oaspetilor in prima repriza de arbitrul Iulian Calin, dupa un hent in propriul careu al lui Katsikas.

Primul gol al disputei din Soseaua Stefan cel Mare i-a apartinut lui Razvan Trif, in minutul 77. Intrat pe teren de doar 5 minute, fundasul stanga in varsta de 21 de ani l-a invins pe Penedo dupa ce-a primit o pasa superba cu calcaiul de la Chamed.

"Caini" au terminat meciul in inferioritate numerica, dupa ce fundasul Mihai Popescu a vazul cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu in minutul 87.

Cu toate acestea, Dinamo a reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 90+3, dupa un sut superb de la marginea careului al lui Salomao.

Dupa acest rezultat, Dinamo ajunge la 18 puncte si ocupa locul 8 in clasamentul Ligii 1, la doua puncte distanta de ocupanta ultimul loc ce duce in play-off, Astra Giurgiu, care are si un meci mai putin disputat.

De partea cealalta, Gaz Medias isi continua forma impresionanta, ajungand la 26 de puncte, la fel ca ocupantele locurilor 3 si 4, Univeritatea Craiova, respectiv FC Viitorul.

DINAMO: Penedo - Sorescu, Popescu, Katsikas, Popovici - Cooper, Atmane - Salomao, Moldoveanu, Hanca - Popa.

Antrenor: Mircea Rednic.

GAZ METAN: Plesca - Cretu, Micael, Constantin, Busu - Fofana, Aurelio - Olaru, Ivanov, Fernandes - Fortes.

Antrenor: Mihai Teja.

Arbitru: Iulian Calin.

Etapa a 16-a a Ligii 1 se desfasoara pe durata a patru zile, de vineri pana luni.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#LIVE meciuri Liga 1, #LIVE meciuri etapa 16, #scor Dinamo Gaz Metan, #Dinamo egal Gaz Metan , #meciuri