Liga 1: Remiza spectaculoasa intre Steaua si Pandurii

Luni, 12 Mai 2014, ora 22:50
5883 citiri

Steaua si Pandurii Targu Jiu au terminat la egalitate, scor 2-2, in ultimul meci al etapei a 32-a din Liga 1, disputat in Ghencea fara spectatori.

Cu o echipa formata in mare parte doar din jucatori de rezerva, Steaua a avut, totusi, un start excelent de meci, iar dupa 16 minute conducea cu 2-0.

Primul gol al meciului a fost inscris in minutul 8 de Claudiu Keseru, cu un sut imparabil sub bara din penalti, dupa un hent al lui Breeveld.

Opt minute mai tarziu, Steaua a facut 2-0 prin Gabi Iancu, printr-un sut cu latul din doi metri, in urma unei actiuni excelente a lui Ionut Neagu.

Steaua s-a relaxat dupa acest gol, iar eliminarea lui Piovaccari din minutul 39, pentru doua faulturi comise intr-un interval de 76 de secunde, a dat serios peste cap planurile lui Reghecampf.

La 14 secunde de la pauza, Pandurii a reusit sa egaleze prin Matulevicius, care a profitat de o greseala a lui Cornel Rapa.

Era 2-1 pentru Steaua, iar gorjenii au decis sa se arunce in atac. Insistenta lor a fost rasplatita, iar in minutul 71 Nistor a egalat cu un sut deviat din marginea careului.

Dupa acest rezultat, Steaua ocupa locul 1, cu 75 de puncte, in timp ce Pandurii ocupa locul 7, cu 44 de puncte.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni Petrolul in deplasare, iar Pandurii va primi vizita Coronei.

STEAUA - PANDURII 2-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Final incins in Ghencea, gorjenii forteaza victoria.

83 - Schimbare Steaua: Valceanu intra in locul lui Iancu.

82 - Schimbare Pandurii: Elton intra in locul lui Anton.

81 - Gorjenii domina finalul meciului, Steaua joaca doar pe contraatac.

76 - Dos Santos nu reuseste sa bage mingea in plasa din trei metri!

74 - Rapa vede cartonasul galben pentru o intrare dura.

72 - GOL PANDURII! Nistor inscrie cu un sut deviat din marginea careului! Mingea se duce lobat peste Nita!

69 - Schimbare Steaua: Tarnovan intra in locul lui Neagu.

66 - Nita scoate cu greu un sut puternic trimis de Erico de la 30 de metri.

63 - Ocazie mare pentru gorjeni. Alex Dos Santos trage putin pe langa poarta din opt metri!

58 - Breeveld trage peste poarta din marginea careului.

56 - Centrare inalta in careul Stelei, Nita iese gresit si da emotii.

50 - Gorjenii domina startul partii secunde.

46 - GOL PANDURII! Matulevicius inscrie cu un sut puternic din careul Stelei dupa doar 14 secunde de la restart!

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Steaua: Varela intra in locul lui Keseru.

46 - Schimbare Pandurii: Shamsin intra in locul lui Momcilovici.

45 - Pauza!

44 - Keseru vede cartonasul galben.

43 - Nita scoate cu greu de la coltul scurt un sut puternic al lui Matulevicius!

42 - Neagu da o pasa verticala spre Keseru, insa acesta nu ajunge la minge.

39 - Piovaccari vede al doilea cartonas galben in doar doua minute si e eliminat!

38 - Piovaccari vede cartonasul galben.

35 - Nistor trage puternic din afara careului, mingea e deviata in corner.

31 - Steaua cere penalti dupa o intrare asupra lui Matei, insa jocul continua. Decizie corecta.

28 - Corner pentru gorjeni, Nita iese gresit, dar mingea iese in aut.

24 - Gabi Iancu vede un cartonas galben.

20 - Actiune prelungita de atac a gorjenilor, se cere penalti dupa o intrare a lui Parvulescu, dar jocul continua.

16 - GOL STEAUA! Iancu inscrie cu un sut din doi metri dupa o centrare perfecta a lui Neagu!

15 - Corner pentru Steaua, Keseru se incurca in minge si posesia le revine gorjenilor.

12 - Nicoara suteaza din unghi, Nita retine fara emotii.

8 - GOL STEAUA! Keseru inscrie din penalti!

7 - Penalti pentru Steaua dupa un sut al lui Neagu. Breeveld atinge mingea cu mana!

6 - Contraatac pentru Steaua, Piovaccari patrunde in careu, dar sutul sau este blocat si deviat in corner.

3 - Sansa mare pentru Pandurii. Nita scoate cu greu sutul lui Pleasca din partea dreapta.

1 - Fluier de start!

Info: meciul incepe la ora 21:00 si este televizat de Digi Sport 1.

Steaua: Nita - Matei, Ripa, Georgievski, Pirvulescu - Neagu, Filip - Iancu, Keseru, Radut - Piovaccari

Rezerve: Cojocaru - Sanmartean, Gradinaru, Tarnovan, Aldea, Varela, Valceanu

Pandurii: Mingote - Pleasca, Christou, Paraskevas, Erico, Momcilovici - Breveeld, P. Anton, D. Nistor - Alex, Matulevicius, Nicoara

Rezerve: Stanca, D. Bratu, Ungurusan, Elton, Distefano, Ciucur, Shamsin

Laurentiu Reghecampf nu a pastrat in lot cei mai importanti jucatori de la Steaua, pentru a le oferi o vacanta.

Inaintea acestui meci, Steaua a castigat deja titlul de campioana.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Steaua Pandurii, #Steaua Pandurii LIVE, #Steaua Pandurii direct, #televizare Steaua Pandurii , #meciuri