Liga 1: Vasluiul pierde la Brasov!

Vineri, 18 Octombrie 2013, ora 21:35
1853 citiri

FC Vasluim una din formatiile cu pretentii in anii trecuti, se adanceste in subsolul clasamentului dupa infrangerea inregistrata in etapa a 11-a din Liga, scor 1-2, pe terenul celor de la Corona Brasov.

"Galben-verzii" au inceput decisi intalnirea de la poalele Tampei, presand in jumatatea adversa de teren si incercand o deschidere rapida a scorului.

N-au marcat insa moldovenii si, treptat, gazdele au reusit sa echilibreze fortele, in special in zona mediana a terenului.

In minutul 17 Corona deschide scorul, Sergiu Bus marcand un gol fabulos, cu un sut de la peste 22 de metri, fara speranta pentru Straton.

Doar sase minute mai tarziu se face 2-0, gazdele recuperand un balon in jumatatea adversa, acesta este pasat la Brata, care inscrie cu un sut din afara careului.

Au urmat atacuri aproape disperate ale vasluienilor, care n-au fost niciodata cu adevarat periculosi. Pe finalul primei reprize, Temwanjera a cazut in careul Coronei in duel cu Burlacu iar Vasluiul a primit penalti.

Antal a executat si a inscris, reducand din diferenta.

Partea secunda s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate, cu oaspetii atacand aproape disperati, cautand macar golul egalizator.

N-au reusit "galben-verzii" sa inscrie nici in superioritate numerica, dupa eliminarea lui Dalbea, din minutul 70.

In urma acestei infrangeri si a depunctarii dictate de FRF, FC Vaslui ocupa in momentul de fata ultimul loc in clasamentul Ligii 1, cu numai trei puncte.

ECHIPELE:

Corona: T. Marc - Martac, Asanovic, Al. Tudose, Burlacu - Dalbea, F. Miranda - H. Popa, Vranjkovic, Brata - Bus

Rezerve: R. Danalache, Rodriguez, Aguirre, J. Marcos, Vl. Munteanu II, Arce, Fl. Ilie

FC Vaslui: C. Straton - Viveiros, Celeban, Prahic, Salageanu - Caue, Wilk - A. Enescu, Lovrecic, Antal - Temwanjera

Rezerve: Ormenisan, Ortiz, Cordos, Pozder, Musat, Patulea, Buziuc

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...