Liga 1: Timisoara umileste Craiova si se apropie de primul loc

Duminica, 13 Martie 2011, ora 20:07
6302 citiri

Poli Timisoara a castigat meciul cu Universitatea Craiova, scor 4-0, si a facut un pas important in cursa pentru castigarea campionatului.

Dupa infrangerea Otelului de la Targu Mures, banatenii au inceput extrem de determinati, hotarati sa ajunga la doar doua puncte in spatele liderului.

Silviu Lung a simtit presiunea exercitata de banateni inca din primele minute, cand Ghionea si Dorin Goga i-au dat mari emotii, in urma unor faze fixe.

Tot in urma unui corner Dan Alexa a fost la un pas sa deschida scorul in minutul 19, dar lovitura sa de cap a trecut putin peste poarta.

In cele din urma, deschiderea scorului s-a produs in minutul 37, cand Zicu a punctat din sase metri si a devenit noul golgheter al Ligii 1.

La pauza, avantajul banatenilor a fost de doua goluri, Magera punctand si el dupa un sut slab al lui Alexa, deviat in plasa.

La 11 minute de la reluarea jocului, banatenii au reusit sa faca 3-0, prin acelasi Magera, al carui sut din 12 metri nu a putut fi respins de Silviu Lung.

Golul cu numarul trei i-a descatusat pe timisoreni, acestia avand numeroase ocazii de a majora scorul. Axente si Magera au fost in centrul atentiei, dar scorul final a fost stabilit de Goga in minutul 90, cu un sut fabulos in vinclu.

Dupa acest rezultat, Timisoara a acumulat 43 de puncte, doua mai putin decat Otelul, in timp ce Universitatea Craiova ocupa locul 14, cu 21 de puncte.

POLI TIMISOARA - UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-0

90 - Final de meci!

90 - GOL TIMISOARA! Goga marcheaza un gol fabulos, sut in vinclu cu exteriorul din 15 metri!

90 - 2 minute suplimentare.

90 - Ignjatjevic intra in locul lui Zicu.

88 - Nikolici intra in locul lui Magera.

86 - Bourceanu bate o lovitura libera, dar oltenii reusesc sa respinga cu greu.

83 - Goga trage peste poarta din marginea careului. Lung deviaza in corner.

83 - Banatenii fac spectacol si ridica fanii in picioare.

79 - Ricketts scapa singur, dar Lung iese la marginea careului si il blocheaza.

77 - Ricketts intra in locul lui Axente.

74 - Axente trage pe langa poarta dintr-o pozitie excelenta!

72 - Stoianof intra in locul lui Florin Costea.

71 - Sepsi trage pe langa poarta de la 25 de metri.

67 - Lung intervine excelent si scoate in corner un sut bun al lui Goga.

65 - Axente scapa singur cu portarul, sutul sau e respins de Lung, iar Lopes scoate din fata portii goale.

62 - Subotici intra in locul lui Ologu la Craiova.

60 - Fanii Timisoarei fac valuri in tribune.

56 - GOL TIMISOARA! Magera inscrie din nou cu un sut din 10 metri, dupa o respingere gresita a oltenilor!

55 - Magera trage pe langa poarta de la 20 de metri, dupa o minge respinsa de Lopes.

51 - Goga primeste cartonasul galben.

50 - Axente trimite peste poarta dupa o lovitura libera executata de Dan Alexa.

48 - Magera scapa singur cu portarul, insa este ajuns din urma si trage pe langa poarta!

46 - Reincepe jocul!

Schimbare Craiova: Gangioveanu intra in locul lui Walter Lopez.

45 - Pauza!

44 - Lung iese gresit la 40 de metri de poarta, Goga il dribleaza, insa trage pe langa poarta goala din 25 de metri!

43 - Timisoara ramane sus dupa golul cu numarul doi.

40 - GOL TIMISOARA! Zicu paseaza la in centrul careului catre Alexa, acesta trage destul de slab, mingea e deviata din doi metri de Magera si scorul este 2-0!

40 - Zorro primeste cartonasul galben pentru un fault la marginea careului.

39 - Magera primeste cartonasul galben.

37 - GOL TIMISOARA! Zicu inscrie din sase metri dupa o balbaiala in careul oltenilor!

35 - Zorro da pe langa minge in propriul careu, insa Dananae strange bine si degajeaza.

32 - Florin Costea scapa singur spre poarta, dar este oprit pentru o pozitie de offside.

30 - Magera centreaza in careu, dar mingea e respinsa bine de Dananae.

26 - Oltenii cad unul cate unu. David Lopes se resimte si el

25 - Zorro are nevoie de ingrijiri medicale.

24 - Axente patrunde in viteza in careu, dar este ajuns de Zorro.

22 - Mihai Costea trage superb de la marginea careului, putin peste poarta.

19 - Alexa reia putin peste poarta, la o palma deasupra, cu o lovitura de cap!

19 - Lung scoate un corner un sut al lui Goga, dupa o centrare a lui Sepsi.

15 - Helder face o cursa magnifica in banda dreapta, dar centreaza imprecis.

14 - Din nou Ghionea reia cu capul dupa un corner. Lung nu are insa emotii.

13 - Bourceanu strica un atac pozitional cu o schimbare de directie total gresita.

10 - Axente primeste o pasa de la Zicu, dar este oprit pentru o pozitie de offside.

7 - Dananae trimite un prim sut, mingea este deviata si oltenii au un corner.

3 - Zicu executa o lovitura libera din banda stanga, Ghionea reia cu capul din sapte metri, dar mingea trece peste poarta.

1 - Incepe meciul!

Poli Timisoara: Pantilimon - Helder, Cisovski, Ghionea, Sepsi - Goga, Alexa, Bourceanu, Zicu - Maghera, Axente.

Universitatea Craiova: Lung - Dananae, Zoro, Lopes, Busu - Prepelita, D.Stoica, Ologu, Lopez - Fl. Costea, M. Costea.

Primar vizat de mai multe dosare pentru fraudarea alegerilor în favoarea PNL, candidează acum sub sigla PSD. „Au furat voturile fără niciun resentiment”
Primarul comunei Ciorani din județul Prahova, Voicu Marin, trimis în judecată pentru falsificarea documentelor electorale, în favoarea Partidului Naţional Liberal, la alegerile locale din anul...
Acuzații de fraudă electorală: cum au „semnat” mai mulți membri USR pe listele Dianei Șoșoacă. „Adepţii şoşocişti, o infracţiune”
Stelian Ion, deputat USR, candidat al alianţei Dreapta Unită la Primăria Constanţa, atrage atenţia că semnătura sa şi a altor colegi din USR Constanţa apare în mod fraudulos pe lista de...