Liga 1: Steaua invinge clar Chiajna. Debut excelent pentru Kharja

Luni, 21 Septembrie 2015, ora 22:54
9114 citiri

Steaua a castigat partida cu Concordia Chiajna, scor 3-1, in etapa a 11-a din Liga 1.

A fost un meci dominat categoric de echipa lui Mirel Radoi, ce l-a avut la debut pe marocanul Houssine Kharja, care a lasat o impresie excelenta.

Campioana a avut sansa de a urca pe podium dupa mult timp si nu a ratat aceasta sansa, mai ales ca a inceput meciul cu un cadou din partea portarului advers.

Dupa doar cinci minute, portarul Florin Matache a scapat mingea din mana, iar Fernando Varela a profitat si a marcat cu o lovitura de cap.

Steaua a continuat sa atace, avand o posesie categoria, in special datorita lui Kharja, care a dirijat foarte bine atacurile.

Marocanul a fost decisiv si la penaltiul obtinut de Chipciu in minutul 24, printr-o deviere superba. Stanciu a luat mingea si a transformat fara emotii de la 11 metri.

Pana la pauza, Steaua a mai marcat o data in minutul 43, prin Alex Chipciu, dintr-o pasa ideala a lui Jugurtha Hamroun.

In partea secunda, Kharja s-a accidentat imediat dupa reluare, iar jocul Stelei a pierdut din consistenta.

S-a terminat 3-1, dupa o reusita a lui Lazar in prelungiri, scor dupa care Steaua urca pe locul trei in Liga 1, cu 19 puncte, doua mai putin decat liderul Astra Giurgiu.

Etapa urmatoare, Steaua are un nou meci aparent facil, cu FC Voluntari.

STEAUA - CHIAJNA 3-1

90+4 - Final de meci!

90+4 - GOL CHIAJNA! Lazar rateaza penaltiul, mingea ii revine si inscrie!

90+3 - Penalti pentru Chiajna pentru un presupus fault al lui Varela.

90 - Trei minute suplimentare.

90 - Ce ocazie! Chipciu primeste bine in careu, dribleaza portarul, dar trage mult peste poarta!

87 - Chipciu suteaza puternic, Matache respinge cu greu in lateral.

85 - Stanciu suteaza direct din corner, mingea cade pe transversala!

81 - Serediuc da mingea pe langa Nita, dar Guilherme se repliaza excelent si respinge din fata portii.

80 - Ce ocazie!!! Tade paseaza bine la Papp, acesta intoarce la Chipciu, dar acesta trage mult peste cu toata poarta in fata!

78 - Mamele este la un pas sa marcheze in propria poarta, dupa o centrare a lui Papp.

75 - Papp intra in locul lui Rapa.

71 - Tade vede cartonasul galben.

68 - Tahar reia slab din fata portii dupa centrarea lui Popa.

66 - Tade intra in locul lui Hamroun.

61 - Silviu Pana intra in locul lui Constantinescu.

61 - Chipciu vede cartonasul galben.

59 - Steaua pleaca pe contraatac, insa Chipciu greseste o pasa simpla.

55 - Kharja s-a accidenat si nu mai poate continua. Tahar intra in locul lui.

55 - Dina intra in locul lui Pena.

53 - Matache respinge cu greu la un sut superb trimis de Filip din afara careului.

51 - Inceput mai bun pentru ilfoveni, se joaca mai mult in jumatatea Stelei.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

44 - Serediuc vede cartonasul galben.

43 - GOL STEAUA! Hamroun paseaza superb perpendicular, il lasa singur pe Chipciu, care trage pe jos si inscrie cu piciorul stang din 13 metri!

42 - Ce ocazie!!! Stanciu suteaza superb din 15 metri, lateral stanga, milimetric pe langa bara.

40 - Purece intra in locul lui Tincu.

37 - Popa patrunde periculos in careu, trimite un sut-centrare, iar mingea e deviata in corner.

35 - Kharja trage frumos din afara careului, Matache retine.

31 - Tosca intervine excelent in propriul careu si acorda corner.

25 - GOL STEAUA! Stanciu inscrie fara emotii din penalti!

24 - Penalti pentru Steaua! Kharja deviaza fabulos si-l lasa singur cu portarul pe Chipciu, Bucurica il faulteaza din spate si arbitrul acorda penalti. Galben pentru Bucurica!

20 - Kharja paseaza superb in careu spre Chipciu, dar acesta preia in lateral si centreaza in blocaj.

17 - Ce ocazie!!! Hamroun preia superb si scapa singur spre poarta, incearca sa dea mingea pe langa Matache, dar acesta intervine cu in reflex salvator.

14 - Bucurica suteaza in bratele portarului din lovitura libera de la 25 de metri.

11 - Chipciu incearca o patrundere in careu, insa e deposedat.

9 - Ilfovenii pleaca pe contraatac dupa o pasa gresita a lui Rapa, dar Constantinescu greseste preluarea la marginea careului.

5 - GOL STEAUA! Fernando Varela inscrie cu o lovitura de cap dupa o minge scapata incredibil de portarul Matache, la o centrare inalta!

4 - Kharja verticalizeaza excelent, mingea ajunge la Chipciu, acesta face un dribling scurt si cade la marginea careului, dar faza continua.

3 - Hamroun centreaza bine in careu, dar Chipciu preia gresit si scapa mingea in aut de poarta.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:00

STEAUA: Nita - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Filip, Kharja - Ad. Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu

Rezerve: Poiana - Carp, Papp, Sulley, Tade, Tahar, Enceanu.

CHIAJNA: Matache - Barboianu, Sirghi, Mamele, Bucurica -Tincu, Giurgiu - Serediuc, Constantinescu, Lazar - Pena

Steaua ocupa locul 6 in Liga 1, cu 16 puncte, in timp ce Chiajna e pe 11, cu 9 puncte.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...