Liga 1: Poli Timisoara castiga controversat meciul cu CFR Cluj

Sambata, 05 Martie 2011, ora 21:00
6831 citiri

Poli Timisoara a castigat derbiul cu CFR Cluj, scor 2-1, prin golurile lui Zicu si Ricketts. CFR Cluj a avut insa un penalty neacordat si un om eliminat gratuit.

Derbiul celor mai puternice echipe din provincie in ultimii ani a inceput cum nu se putea mai frumos. Cele doua combatante au lasat la o parte pragmatismul si au fortat inca din start, astfel ca primul gol a venit dupa numai patru minute.

Helder a facut o cursa de zile mari si a fost faultat in careu de Panin, iar arbitrul a acordat punctul cu var, de unde golgheterul Zicu a inscris din nou.

Clujenii au trecut imediat la atac si au presat poarta lui Pantilimon. Egalarea avea sa vina patru minute mai tarziu, tot dintr-o lovitura de pedeapsa.

Cadu a fost faultat in careu, arbitrul Marius Avram a acordat penalty, iar capitanul ardelenilor si-a demonstrat inca o data clasa de la punctul cu var.

Jocul s-a mai domolit dupa marcarea celor doua goluri, insa pana la pauza, ambele echipe puteau sa mai inscrie cel putin inca odata.

Nuno Claro si Costel Pantilimon s-au remarcat insa, astfel ca scorul de 1-1 a fost echitabil pentru primele 45 de minute.

Inceputul partii secunde a gasit CFR Cluj la fel de ofensiva in prima repriza, insa Pantilimon a avut doua interventii bune la suturile lui Nicoara si Hora.

In minutul 65, banatenii au primit insa un sprijin substantial din partea arbitrului Marius Avram, care l-a eliminat eronat pe Bastos pentru o cadere in careu. Nu numai ca Bastos nu trebuia eliminat, dar ardelenii ar fi trebuit sa beneficieze si de o lovitura de la 11 metri.

Ardelenii au incercat sa stea sus chiar si in inferioritate numerica, insa au fost prinsi pe contraatac.

In minutul 78, Zicu a pasat excelent catre Axente, iar acesta a centrat in fata portii, de unde Rickets a inscris fara emotii.

Timisoara a avut sansa desprinderii pe final de meci, insa Nuno Claro a fost de netrecut si meciul s-a incheiat cu victoria banatenilor, scor 2-1.

Dupa acest rezultat, Timisoara ramane pe locul secund, la cinci puncte in spatele Otelului, in timp ce CFR Cluj risca sa ramana in afara cupelor europene.

CFR Cluj - Poli Timisoara 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare!

90 - Sutul lui Axente intalneste bara, mingea revine in centrul careului, insa Ricketts se incurca de Goga si trimite mult peste!

90 - Ricketts reia pe langa poarta din centrarea lui Zicu.

88 - Batin intra in locul lui Maftei

86 - Ricketts reia cu capul din sase metri, insa Claro face un meci mare!

86 - Nuno Claro are o interventie excelenta, parand un sut bun al lui Goga.

85 - Hora trimite un sut excelent, insa Pantilimon scoate din nou in corner!

84 - Edimar intra in locul lui Nicoara!

81 - Goga trage in zid de la 20 de metri, din lovitura libera.

78 - GOL TIMISOARA! Rickets inscrie din pasa lui Axente!

77 - Desi joaca in inferioritate numerica, CFR Cluj este echipa mai periculoasa!

73 - Contraatac al CFR-ului, insa Nicoara se incurca in minge in careu si este deposedat.

71 - Ricketts intra in locul lui Burca la Timisoara!

70 - Centrare in careu catre Rada, dar fundasii lui Poli resping in ultimul moment.

66 - Decizie eronata a arbitrului! Trebuia acordat penalty pentru CFR Cluj!

65 - Bastos primeste al doilea cartonas galben pentru o simulare in careu!

63 - Hora suteaza frumos din 15 metri, dar Pantilimon boxeaza.

61 - Bud trage de la 30 de metri mult peste poarta si este fluierat!

59 - Axente recupereaza o minge in jumatatea adversa, insa arbitrul acorda fault.

55 - Zicu reia pe langa poarta din centrarea lui Sepsi!

52 - Sutul lui Nicoara de la marginea careului e scos in corner de Pantilimon.

51 - Din tribune s-a aruncat cu un telefon mobil, pe care aribtrul il retine.

50 - Timisoara sta avansat pe pozitii in startul partii secunde!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

44 - Cartonas galben pentru Maftei!

42 - Clujenii cer penalty dupa o interventie asupra lui Sepsi, dar jocul continua. Decizie corecta.

39 - Hora primeste o pasa in careu, insa sutul sau este blocat de fundasii banatenilor.

37 - Ionut Rada incaseaza un cartonas galben.

36 - Nervi multi pe teren. Ambele echipe isi doresc victoria!

35 - Burca incaseaza si el un cartonas galben!

33 - Bastos face o cursa frumoasa, dar trage peste poarta din 20 de metri.

31 - Bastos vede si el un cartonas galben!

28 - Peralta primeste cartonasul galben!

24 - Axente suteaza defectuos din banda dreapta, pe langa poarta.

20 - Bastos prinde un sut de zile mari, insa Pantilimon se evidentiaza!

17 - Nuno Claro are doua interventii excelente la suturile lui Ghionea si Luchin! Timisoara putea trece in avantaj!

17 - Pantilimon are probleme medicale, dar poate sa continue jocul.

15 - Sepsi primeste cartonasul galben pentru un fault la Hora.

12 - Ambele echipe joaca prudent in aceste momente dupa startul furibund de partida!

8 - GOL CFR Cluj! Capitanul Cadu inscrie din lovitura de la 11 metri!

7 - Hora suteaza periculos, dar Pantilimon reuseste sa apere.

4 - GOL TIMISOARA! Zicu inscrie dintr-un penalty clar obtinut de Helder!

3 - Clujenii au un prim atac, insa Helder reuseste sa respinga din careu.

1 - Fluier de start!

CFR CLUJ: Nuno Claro - Maftei, Cadu, Rada, Panin - Hora, Kivuvu, Peralta, Nicoara - Bud, Bastos

Rezerve: Minca, Emil Dica, Edimar, E . Kone, Nuno Diogo, Batin, Bus

TIMISOARA: Pantilimon - Sepsi, Ghionea, Luchin, Helder - Zicu, Bourceanu, Burca, Goga - Axente, Magera

Rezerve: Taborda, I. Matei, Rocha, Ricketts, Tames, Ignijatevic, Krjici

Adrian Mutu, călcat în picioare de un jucător de la CFR Cluj: "Nu are caracter"
După victoria clujenilor la Craiva, un jucător de la CFR a avut cuvinte grele de spus la adresa lui Adrian Mutu, fostul antrenor din Gruia. Mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a...
Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...